لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۵

تناقض گويی درباره هدفمند کردن یارانه ها ادامه دارد


بهروز مرادی، مدیر عامل سازمان هدفمندی یارانه ها، پیش از ظهر روز یکشنبه ۲۸ شهریور ماه در نخستین نشست خبری با اعلام این که امسال بخشی از یارانه ها آزاد می شود تاکید کرد این آزادسازی به شیوه های مختلف از جمله سهمیه بندی، اعمال قیمت های تبعیضی برای نقاط مختلف کشور و افزایش پلکانی انجام می شود. بهروز مرادی با بیان این که هیچ گونه افزایشی برای قیمت آب در دستور کار دولت قرار ندارد، گفت، این افزایش ها شامل سایر حامل های انرژی نظیر نفت، گاز، بنزِین و گازوئیل است.

مدیر عامل سازمان هدفمندی یارانه ها از قیمت گذاری متفاوت برای حامل های انرژی در نقاط مختلف کشور خبر داد و علت این تصمیم گیری را جبران هزینه های زندگی مردم دانست.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار خبرگزاری مهر درباره چگونگی پرداخت یارانه نقدی به مردم گفت یارانه نقدی از مهر ماه به حساب مردم واریز می شود. به گفته او همه مردم، هر دو ماه یک بار یارانه نقدی می گیرند.

هر چند مدیر عامل سازمان هدفمندی یارانه ها درباره میزان مبلغ واریزی به حساب مردم گفت فکر نمی کنم این موضوع اهمیت چندانی برای مردم داشته باشد، ادامه داد بر اساس سیاست های رسانه ای دولت مبلغ یارانه نقدی تا موقع لزوم اطلاع رسانی نمی شود.

در حالی که گزارش ها حکایت از آن دارد که سهم بخش کشاورزی از یارانه ها هنوز هم مشخص نیست.

علی اکبر محرابیان وزیر صنایع و معاون روز شنبه ۲۷ شهریور ماه از جزئیات بسته حمایتی وزارت خانه متبوعش از صنعتگران در طول اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها سخن گفت.

با این وجود روزنامه جهان صنعت روز یک شنبه تیتر صفحه نخست خود را به ادامه تناقض گویی ها درباره تاریخ هدفمند کردن یارانه ها اختصاص داده است.

در همین حال محمد رضا ضیغمی، معاون توسعه داخلی وزیر بازرگانی، ظهر روز یکشنبه از بسته نظارتی برای جلوگیری از تغییر فاحش قیمت ها خبر داد. اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس تشخیص مصلحت نظام، نیز حذف یارانه ها را در راستای سیاست های کلان دانست و همیاری همه اقشار مردم در این زمینه را یک وظیفه ملی عنوان کرد.

هم زمان محمد رضا خباز، سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، بامداد یکشنبه با اشاره به اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها به خبرگزاری مهر گفت مردم خود را برای یک دوره سخت آماده کنند.

اصغر گرانمایه پور، نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی، نیز بعد از ظهر روز شنبه ۲۷ شهریور ماه در گفت و گو با همین منبع هدفمند کردن یارانه ها را جراحی درد آوری دانست که بیش تر بر قشر متوسط جامعه فشار می آورد.

پیش از این به کرات در زمینه اثرات منفی هدفمند کردن یارانه ها بر قشر فقیر و کم در آمد کشور سخن رفته است.

XS
SM
MD
LG