لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۲۲

گام نخست برای حذف بنزین یارانه ای در ایران برداشته شد


اولین گام برای حذف بنزین یارانه ای برداشته شد. از این پس سهمیه بنزین خودروهای سواری به صورت ماه به ماه اعلام خواهد شد و دیگر سهمیه بنزین به صورت فصلی اعلام نمی شود.

سهمیه بنزین مهر ماه ۶۰ لیتر است.

این موضوع که تیتر نخست اکثر روزنامه های پایتخت را روز پنج شنبه ۲۵ شهریور ماه به خود اختصاص داده است از جزئیات تصمیمات جدید دولت در خصوص بنزین خبر می دهد.

محمد رویانیان، رئیس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت، در جمع خبرنگاران روز چهارشنبه، با اشاره به وضعیت ساماندهی مصرف سوخت وانت بارهای کشور، اظهار داشت، در حال حاضر یک میلیون و ۷۰۰ هزار دستگاه وانت بار در حال تردد است که، به گفته وی، روزانه ۱۵ تا ۱۷ میلیون لیتر بنزین سهمیه ای دریافت می کنند.

این مقام مهار خودروهای حامل کالا و مسافر را یکی از راههای مهم جلوگیری از ایجاد تورم کاذب در کشور عنوان کرد و گفت، «در صورت عدم مدیریت در این زمینه، بیش از ۹۰ درصد کالاهای کشور تحت تاثیر قیمت های تورمی قرار خواهند گرفت.»

به گفته رئیس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت نه تنها فقط شخص آقای احمدی نژاد از قیمت بنزین پس از هدفمند کردن یارانه ها اطلاع دارد بلکه هیچ کس به غیر از ریاست قوه مجریه نمی داند قرار است در این باره چگونه عمل شود.

هم زمان عبدالله کعبی، نایب رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، در گفت و گو با خبرگزاری ایلنا در ارتباط با آخرین اطلاعات کمیسیون انرژی مجلس در مورد قیمت های حامل انرژی پس از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها، با تاکید بر این موضوع که کمیسیون انرژی مجلس هیچ اطلاعی از نحوه قیمت گذاری حامل های انرژی پس از هدفمند کردن یارانه ها ندارد، گفت، ظاهرا هنوز دولت نیز در این مورد تصمیم قطعی نگرفته است.

نایب رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی هم چنین گفت، در حال حاضر مردم توان پرداخت قیمت تمام شده را برای حامل های انرژی ندارند.

این مقام افزود، جای سئوال دارد که دولت چگونه قصد دارد قیمت حامل های انرژی را محاسبه کند.

با این وجود تیتر صفحه نخست روزنامه ایران به سخنان مسعود میر کاظمی، وزیر نفت، اختصاص یافته است که از ورود ایران به باشگاه صادرکنندگان بنزین جهان خبر داد و در عین حال مدعی شد واردات بنزین به ایران به کم ترین حد رسیده است.

ابرار اقتصادی تیتر اصلی صفحه نخست روز چهارشنبه ۲۴ شهریور ماه را به متوقف شدن صادرات سه محصول پتروشیمی آن هم به منظور تامین نیاز داخلی اختصاص داده بود.

در همین حال، روزنامه تهران امروز در گزارشی با عنوان «نفس های پایانی برای بنزین یارانه ای» نوشته است، اعلام سهمیه بنزین به طور ماهانه نشان می دهد که پاییز ۸۹ فصل مهمی برای اقتصاد کشور خواهد بود زیرا، به نوشته این منبع، نشانه ها از آغاز هدفمند کردن یارانه ها از اواخر پاییز حکایت دارد.

XS
SM
MD
LG