لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۰۰

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از بسته های حمایتی دولت اطلاعی ندارد


در واریز یارانه ها، نوبت به استان های تهران، البرز و سمنان رسید. بهروز مرادی مدير عامل سازمان هدفمند سازی يارانه ها با اعلام اين خبر افزود، «واريز يارانه نقدی علی الحساب از ۲۷ مهر و همزمان با ولادت امام رضا (ع) آغاز شد و امشب در كم تر از يك ماه در سراسر كشور مبلغ ۸۱ هزار تومان به ازاء هر نفر در حساب سرپرستان خانوار متقاضی واريز و ‌مشاهده می شود.»

مدیر عامل سازمان هدفمند سازی یارانه ها بار ديگر اعلام کرد، «به افرادی كه نتوانسته اند فرم اطلاعات اقتصادی خانوار را پر كنند، آذر ماه دوباره اين فرصت داده خواهد شد.»

در حالی که روزنامه اطلاعات یکی از تیتر های داخلی خود را، امروز (پنج شنبه ۲۰ آبان ماه)، به «پایان واریز یارانه نقدی در ۳۱ استان» کشور اختصاص داده است.

امروز تیتر صفحه نخست روزنامه ابتکار نیز، ضمن اشاره به این موضوع، که «واریز قسط اول یارانه ها امروز به پایان می رسد،» مجموع یارانه نقدی واریزی به حساب مردم را بالغ بر ۱۴۷۰۰ میلیارد تومان عنوان کرد.

همین روزنامه، در گزارشی با عنوان «بار اصلی در آمدهای هدفمند کردن یارانه ها بر دوش بنزین و گازوئیل» نوشت، «در بررسی تاريخ پرداخت و تلاش برای حذف يارانه‌ها در اقتصاد ايران، يارانه بنزين جايگاه ويژه‌ای دارد. در واقع به دليل محسوس بودن قيمت بنزين و غيرشفاف بودن بخش‌های ديگر، عملا بنزين به عنوان معيار قيمت حامل‌های انرژی نزد مردم جايگاه خود را تثبيت كرده است. نشانه اين امر، تاثير مستقيم و شايد خطی افزايش قيمت بنزين بر نرخ تورم در جامعه در طول ساليان متمادی است.»

روزنامه جهان صنعت نیز، در شماره روز پنج شنبه ۲۰ آبان ماه، در گزارشی با عنوان «مدیران برنامه ریز سر در گم هستند»، به «ثمره مخفی نگه داشتن سناریوهای بنزینی» پرداخته، و نوشته است، «با وجود مخفی نگه داشتن سناریوی هدفمند کردن یارانه بنزین و گازوییل که به منظور کاستن از تبعات آن انجام می‌شود اما مشخص نبودن برنامه دولت در این‌باره به خصوص برای مدیران رده پایین‌تر دولتی می‌تواند به سردرگمی آن ها در برنامه‌ریزی برای اجرای این طرح منجر شود.»

در قسمت دیگری از همین گزارش آماده است، «اگر اصرار دولت به حفظ اسرار روش ارایه بنزین حتی در لایه های درونی دولت تا این حد جدی باشد برنامه ریزی برای ارایه بنزین به مشکلات جدی خواهد انجامید.»

روزنامه تهران امروز نیز، در شماره روز پنج شنبه ۲۰ آبان ماه، با اشاره به سخنان روز گذشته محمد رضا فرزین سخنگوی طرح تحول اقتصادی، جزئیات تغییرات قیمتی برق و گاز را به روز های آینده واگذار کرده است.

برخی از روزنامه های کشور نیز، از جمله روزنامه خراسان، در شماره امروز، از قول حجت الله الاسلام غلام رضا مصباحی مقدم رئیس کمیسیون ویژه طرح تحول اقتصادی و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از اجرا شدن هدفمند کردن یارانه ها در آذر ماه خبر دادند.

این در حالی است، که ارسلان فتحی پور رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، با اشاره به پایان مراحل واریز نقدی یارانه‌ها، از بی‌اطلاعی مجلس در مورد بسته‌های حمایتی دولت در جریان اجرای قانون هدفمندی خبر داد و گفت، «علاقه‎مندیم از محتوای بسته‌های حمایتی دولت آگاه شویم.»

XS
SM
MD
LG