لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۲

شمارش معکوس برای اصلاح قیمت ها در ایران


محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری اسلامی به زودی آغاز اجرای هدفمندی یارانه ها را اعلام می کند. محمد رضا رحیمی، معاون اول رئیس جمهوری، ظهر روز شنبه ۱۳ آذر ماه در مراسم افتتاح نمایشگاه راه و ترابری و صنایع وابسته، ضمن اعلام این موضوع، اولین نتیجه این اقدام را صرفه جویی سوخت در بخش حمل و نقل دانست.

خبرگزاری های مهر، ایسنا و فارس نیز بعد از ظهر روز شنبه ۱۳ آذر ماه به نقل از شمس الدین حسینی، وزیر امور اقتصادی و دارایی، از آغاز اصلاح قیمت ها در آینده ای نزدیک خبر دادند.

وزیر اقتصادی و دارایی که در هفدهمین همایش بین المللی بیمه و توسعه در جمع خبرنگاران سخن می گفت، در خصوص زمان دقیق اعلام اصلاح قیمت ها در راستای هدفمندی یارانه ها با تاکید بر اینکه هنوز در مورد این موضوع نمی توان صحبت کرد، گفت دولت به عنوان نماینده مردم در این بخش نقش خود را ایفا کرده است؛ بنابراین باید بدانیم که اجرای هدفمندییارانه ها یک اضطرار است و نه یک انتخاب؛ البته اضطرار به این معنی نیست که اگرامروز انجام نشود دیگر فردا نمی توان آن را انجام داد.

هم زمان محمد نهاوندیان، رئیس اتاق بازرگانی ایران، بامداد روز شنبه ۱۳ آذر ماه در گفت و گو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در مورد پیشنهادش مبنی بر تعویق اجرای هدفمند کردن یارانه ها در بخش تولید توضیحاتی داد.

رئیس اتاق بازرگانی ایران، در توضیح بیش تر پیشنهاد خود به خبرنگار ایسنا گفت، چه اشكالي دارد كه۳۰ درصد مصرف انرژي را كه مربوط به بخش توليد است، به مرحله دوم موكول شود، تا بهانه‌ای برای افزایش قيمت‌ تمام شده توليدات داخلي به سبب بالا رفتن قيمت انرژی نباشد.

در همین حال، خبرگزاری فارس ظهر روز شنبه ۱۳ آذر ماه، در گزارشی با عنوان «طولانی شدن انتظار هدفمندی و گام های لرزان بورسی ها» در فضای مه آلود اعلام کرد، فعالان بازار سرمایه از اجرای کامل قانون هدفمندی یارانه حمایت می کنند اما بر این باورند بلاتکلیفی در زمان اجرای آن مانند سمی است که مانع از روند طبیعی بازار سهام و جریان نقدینگی می شود.

خبرگزاری فارس می افزاید، اين تناقص‌ها و بی ‌خبری‌ها بيش از همه و در درجه اول بر بورس اوراق بهادار اثرگذاشته شده است كه نوسان روزانه و افت و خيز متعدد نوسان شاخص گويای اين نكته است كه تا زمان حاكم شدن ابرهای ترديد برآسمان بازار سهام نمی ‌توان اميدی به رشد قيمت‌‌‌ها و حتی شرايط طبيعی بازار داشت.

در عين حال محمدحسن پورخليل دبير انجمن صنفی صنعت سيمان، در گفت و گو با همین خبرگزاری، بلاتكليفی در زمان اجراي قانون هدفمند كردن يارانه‌ها، بر شركت‌هاي سيماني را بدون تاثير اعلام كرد و تاخير هر چه بيش تر اجراي آن را به نفع صنعت سيمان دانست.

در همین رابطه، روزنامه دنیای اقتصاد، در شماره روز شنبه ۱۳ آذر ماه خود، با بیان این موضوع که معامله ‌گران بازار سرمایه هفته کاری جدید خود را در شرایطی شروع خواهند کرد که نحوه اجرای طرح تحول اقتصادی، یکی از دو عاملی است که جو انتظار را بر بازار حاکم کرده است، نوشت، در حالی که انتظار می‌ رفت انتهای هفته گذشته سر آغاز شروع طرح تحول باشد و اعلام قیمت برخی از حامل‌های انرژي این گمانه ‌زنی را تقویت کرده بود، معامله‌ گران با تکذیب سناریوهای قیمتی حامل‌های انرژی به ویژه بنزین مواجه هستند که این امر باردیگر مسئله اجرای طرح تحول را با ابهام مواجه کرده است.

XS
SM
MD
LG