لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۱۴

تناقض گویی های مقامات ایران در مورد دستگيری جاسوسان و عوامل خارجی


در سالگرد ترورمسعود علی محمدی، رسانه های دولتی طی پوشش خبری گسترده از دستگیری عامل ترور این دانشمند هسته ای ایرانی خبر دادند.

فرد دستگیر شده، در اعترافات تلویزیونی خود، مدعی شد که از سوی سرویس اطلاعاتی اسرائیل مامور به انجام این کار شده و از سوی موساد نیز آموزش های لازم را فراگرفته است.

هرچند اعترافات این فرد بلافاصله از سوی منابع اسرائیلی تکذیب و از ادعاهای مقامات امنیتی ایران مبنی بر نفوذ به درون سازمان اطلاعاتی اسرائیل، با عنوان سناریویی ناشیانه یاد شده، اما از آن سو برخی از منابع غیر رسمی ایرانی، مدعی شدند که فرد دستگیر شده مجید جمالی فشی نام دارد و از مربیان درجه سه کیک بوکسینگ ایران بوده و چندین دوره نيز قهرمان جهان بوده است.

این منابع هم چنین ذکر کرده اند، این فرد در تیر ماه سال ۸۸ به همراه تیم ملی پانکرشن ایران در مسابقات جهانی آذربایجان شرکت و مدال برنز این مسابقات را نیز کسب کرد، اما اخیرا خبرهای مربوط به این ماجرا از وبسایت های مختلف ازجمله خبرگزاری فارس به صورت تعجب برانگیزی حذف شده است.

در صورت صحت این ادعا حضور چنین فردی در این سناریو و عدم ذکر پیشینه این فرد از سوی نهاد های امنیتی شبهات در مورد این موضوع را بیش از پیش افزايش می دهد.

در هفته های اخیر نیز برخی از منابع خبری نزدیک به دولت و همچنین تعدادی از مقامات رسمی ایران از دستگیری یک زن آمریکایی در مرزهای ایران خبر داده بودند که به همراه تجهیزات جاسوسی دستگیر شده است، اما در نهایت این خبر با تناقض گویی های متعدد از سوی مقامات ایرانی مورد تکذیب قرار گرفت.

به اعتقاد کارشناسان، تایید و تکذیب هايی از اين دست، انتشار اطلاعات ناقص به همراه ادعا های بزرگ اما فاقد اسناد کافی از سوی رسانه های دولتی و همچنین نهاد های امنيتی ایران، تردیدهای فراوانی را در بین افکار عمومی ایجاد کرده و باور پذيری این گونه روایات را بیش از گذشته با مشکل مواجه کرده است.

XS
SM
MD
LG