لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۵

شیرین عبادی: انتخابات ریاست جمهوری ایران عادلانه و آزاد نبود


عبادی در مصاحبه ای با شبکه خبری فارسی صدای آمریکا اظهار داشت به اعتقاد وی انتخابات آنگونه که دولت قول داده بود آزاد و عادلانه برگزار نشد، در غیر اینصورت نتیجه با آنچه اعلام شد متفاوت بود

شیرین عبادی، وکیل ایرانی حقوق بشر و برنده جایزه صلح نوبل، می گوید او با نتیحه انتخابات ریاست جمهوری ایران، که به گفته مقامات محمود احمدی نژاد در آن برنده شد، موافق نیست.

عبادی در مصاحبه ای با شبکه خبری فارسی صدای آمریکا اظهار داشت به اعتقاد وی انتخابات آنگونه که دولت قول داده بود آزاد و عادلانه برگزار نشد، در غیر اینصورت نتیجه با آنچه اعلام شد متفاوت بود.

بسیاری در ایران بر این عقیده هستند که احمدی نژاد با تقلب برنده شد اما او این اتهام را رد می کند.

عبادی پیشتر به خبرگزاری رویترز گفت کشورهای غربی نقض حقوق بشر علیه ایرانیانی را که دستگیر شدند و کسانی را که در آنچه او محاکمات نمایشی نامید مجازات می شوند، نادیده گرفته اند.

عبادی از ایالات متحده و اروپا خواست موضع قاطعتری در دفاع از سه مردی که به خاطر ایفای نقش در تظاهرات به مرگ محکوم شده اند اتخاذ کنند. او اتهاماتی را که علیه آنها وارد شده است دروغ نامید.

عبادی همچنین به صدای آمریکا گفت او به پرزیدنت اوباما بخاطر دریافت جایزه صلح نوبل تبریک می گوید، و افزود اقدامات رییس جمهوری برای خارج ساختن سربازان آمریکا از عراق، بستن زندان گوانتانامو، و اصلاح سیستم درمانی در آمریکا، کافی بود که او را شایسته دریافت جایزه صلح نوبل کند.

XS
SM
MD
LG