لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۰

سازمان ملل طرح منتسب به ايران برای کشتن سفير عربستان را محکوم کرد


سازمان ملل طرح منتسب به ايران برای کشتن سفير عربستان را محکوم کرد
سازمان ملل طرح منتسب به ايران برای کشتن سفير عربستان را محکوم کرد

مجمع عمومی سازمان ملل قطعنامه ای را که در محکوميت توطئه برای کشتن سفير عربستان در آمريکا است، مورد تصويب قرار داد.

مجمع عمومی روز جمعه ايران را مستقيماً به دست داشتن در توطئه ترور متهم نکرد اما از جمهوری اسلامی ايران خواست با تحقيقات پرونده، همکاری به عمل آورد.

آمريکا در ماه اکتبر اعلام کرد مأموران مرتبط با تشکيلات قدرتمند سپاه پاسداران ايران در توطئه کشتن عادل الجبير، سفير عربستان در آمريکا، که قرار بود در رستورانی در واشنگتن ترور شود، دخالت داشته اند.

ايران هرگونه دخالت در چنين توطئه ای را انکار کرده است. تلاش های محمد خزاعی، نماینده دائم ایران در سازمان ملل، برای حذف نام ايران از متن قطعنامه پيشنهادی عربستان، به نتيجه نرسيد. پس از تصويب قطعنامه آقای خزاعی گفت که مطرح کردن اين موضوع در مجمع عمومی سازمان ملل سنت خطرناکی را برای حل و فصل اختلافات سياسی، به وجود می آورد.

هيلاری کلينتون روز جمعه گفت که رأی سازمان ملل منزوی تر شدن هرچه بيشتر جمهوری اسلامی ايران را در جهان، به دليل عدم پاسخگويی آن دولت به تعهدات بين المللی خود، نشان می دهد.

يکی از مردانی که در رابطه با اين توطئه بازداشت شده است يک شهروند آمريکايی ايرانی تبار است که ادعای بيگناهی کرده است. گقته می شود مرد دومی که تحت پيگرد است در ايران به سر می برد.

اين دو نفر متهم هستند که می خواسته اند يک کارتل مواد مخدر بين المللی را اجير کنند تا سفير عربستان را از طريق بمبگذاری يا با شليک گلوله، از پای درآورد. اما فرد اجير شده مأمور مقامات آمريکايی بوده است و جزييات طرح را افشا و از به وقوع پيوستن توطئه جلوگيری به عمل آورده است.

XS
SM
MD
LG