لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۲

درماندگی تهران در بازار نفت و برنامه پنجم توسعه


اقتصاد نفتی ایران در شرایطی با تحریم ها روبرو ست که خبر آن لاین، ایران را بازیگر نابلد نفت در سال های آتی معرفی می کند، و کوچک ترین در صد اشتباه در تصمیم گیرهای نفتی را مساوی با از دست دادن بازار صادراتی نفت ایران، آن هم در آینده نزدیک، می داند.

آذر جزایری در روزنامه خبر ( یکشنبه ۱۳ تیرماه ) در همین زمینه نوشته است، اگر چه قرار است ظرفیت تولید نفت ایران در پنج سال آینده به ۵ میلیون بشکه در روز افزایش یابد، اما در صورت عدم سرمایه گذاری در توسعه میادین نفت و گاز لطمات زیادی به نفت ایران وارد خواهد شد، که جبران آن کمی دشوار خواهد بود.

خبرگزاری مهر نیز وضعیت پیشرفت ۴۰ طرح پتروشیمی باقی مانده از برنامه چهارم توسعه را از صفر تا ۲۰ درصد اعلام کرد.

بر اساس این گزارش، از مجموع ۴۰ طرح پتروشیمی در دست اجرای باقی مانده از برنامه چهارم توسعه، ۱۸ طرح از پیشرفت صفر درصدی،۷ واحد از پیشرفت کم تر از ۴ درصد، ۸ واحد از پیشرفت کم تر از ۱۰ درصد و تنها ۷ واحد از پیشرفت بیش از ۲۰ درصدی در دو سال اخیر برخوردار بوده‌اند.

بهای نفت خام صادراتی ایران چهارشنبه گذشته ۹ تیر ماه، با ۳۱ سنت کاهش به محدوده ۷۱ دلار و ۳۹ سنت رسید.

محمد علی خطیبی نماینده ایران در اوپک در حاشیه کلاس های آموزشی نفت در جمع خبرنگاران اظهار داشت قیمت های فعلی نفت چندان جذاب نیست، به ویژه که نوسان زیادی بر آن حکمفرما است به نحوی که این نوسانات روی سرمایه گذاری تاثیر می گذارد.

هم زمان سردار رستم قاسمی فرمانده قرارگاه خاتم الانبیا از ورود و حمایت این قرارگاه از بهینه سازی انرژی در کشور خبر داد و گفت : این قرارگاه به مدیریت انرژی کشور کمک می کند.

در همین حال مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در تازه ترین گزارش خود ضمن ارائه کردن راهکارهای جهت کاهش وابستگی به نفت به رشد سالانه ۱۵ درصدی هزینه های دولت اشاره دارد و در عین حال با اعلام نظر کارشناسی خود درباره وظایف و تکالیف دولت در لایحه برنامه پنجم توسعه اعلام کرد در ۳۷ درصد از احکام این برنامه مشخص نیست که تکلیف، یا اختیار برنامه به کدام دستگاه داده شده است.

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی نیز در گفت و گو با خبر گزاری مهر، با بیان این نکته که از اهداف سند چشم انداز عقب مانده ایم گفت این مسئله برای اقتصاد کلان مضر است.

همین منبع خبری با نگاهی به کارنامه جذب سرمایه گذاری خارجی در مناطق آزاد سهم ۶ منطقه آزاد کشور در کل میزان سرمایه گذاری خارجی جذب شده را در ۹ سال اخیر کم تر ۲ میلیارد دلار اعلام می کند.

هم زمان بهروز علیشیری معاون وزیر اقتصاد و دارایی و رئیس سازمان سرمایه گذاری و کمک های فنی و اقتصادی ایران گفت : با ابلاغ قانون ورود بانک های خارجی به کشور این سازمان آماده است تا در خواست بانک های خارجی را بررسی و اجرایی کند این مقام در گفت و گو با ایسنا، خبرگزاری دانشجویان ایران از کسب رتبه اول شاخص سرمایه گذاری مستقیم خارجی در سال گذشته به لحاظ رشد در جهان خبر داد.

در شرایطی که روزنامه نیویورک تایمز در شماره روز پنج شنبه ( ۱ ژوئیه، ۱۰ تیر ماه ) خود اعمال تحریم علیه ایران را سبب ایجاد مشکلاتی در زمینه روابط تجاری تهران می داند به نوشته روزنامه خبر نرخ بیکاری جوانان ایرانی در آستانه ۲۵ درصد است که نشان از آن دارد که این رقم، ۲ برابر نرخ بیکاری کشور است.XS
SM
MD
LG