لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۰۵

تهران اعمال تحریم ها را پایان سیطره دلار می داند


تهران نه تنها هم چنان بر بی اثر بودن تحریم ها اصرار می ورزد، بلکه در تازه ترین واکنش در این زمینه تحریم ایران را مساوی با پایان سیطره دلار بر دنیا ارزيابی می کند.

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری اسلامی ایران، که بامداد روز یکشنبه ۱۷ مرداد ماه در مراسم هشتمین گرامیداشت هفته جهانی مساجد، در محل مجلس قدیم سخنرانی کرد، با اعلام این که اقتصاد ایران ۹۰۰ میلیارد دلاری است، تاکید کرد اگر کل تبادلات اروپا با ایران که ۲۴ میلیارد دلار است حذف شود، هیچ اتفاقی نخواهد افتاد.

محمود احمدی نژاد در ادامه افزود، «چه بسا که ملت ما جشن هم بگیرد.»

ریاست قوه مجریه، با اشاره به تشکیل کار گروهی برای مقابله با تحریم ها گفت، ما در این کار گروهی تصمیم هایی را برای مقابله با تحریم ها اتخاذ کردیم. اول این که با استفاده از فرصت تحریم ها تولید داخل کشور را گسترش دهیم و کالاهای ایران را به سرتاسر جهان صادر کنیم.

رئیس جمهوری اسلامی ایران گفت تحریم ها قطعا اثر خواهد داشت، اما اثرش این خواهد بود که اقتصاد ایران مستحکم تر و شکوفا تر خواهد شد. وی اظهار داشت، تهران از تحریم ها برای برپایی یک نظام جدید اقتصادی در دنیا استفاده خواهد کرد.

این سخنان در حالی بیان می شود که رجا نیوز، نزدیک ترین سایت خبری به دولت آقای احمدی نژاد، بعد از ظهر روز شنبه ۱۶ مرداد ماه به نقل از «ترک استات» اعلام کرد، در ماه ژوئن ترکیه به میزان يک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه معادل ۱۳۸۶۷۳ تن به ایران بنزین صادر کرده و این میزان حدود ۱۰ درصد بنزین وارداتی به ایران است. ترکیه برای صادرات این میزان بنزین به ایران، مبلغ ۱۲۱ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار از ایران دریافت کرده است که به طور متوسط، قیمت بنزین ۸۷۸ دلار در هر تن برای ایران محاسبه میشود».

اگر این قیمت را با قیمت ماه ژوئن بنزین در دریای مدیترانه مقایسه كنیم که هر تن به طور متوسط ۷۰۰ دلار بوده است، بالغ بر ۲۰ درصد بیشتر از قیمت تحویلی بنزین در دریای مدیترانه یعنی شاخص قیمت گذاری در این منطقه را نشان می دهد، که ظاهراً این میزان به جیب دلال های واسطه سرازیر شده است.»

در حالی که صادق محصولی، وزیر رفاه و تامین اجتماعی، در مراسم تودیع و معارفه مدیران عامل تامین اجتماعی گفت، هدفمند کردن یارانه ها مهم ترین برنامه کشور در طول قرن اخیر بوده که بحث تامین اجتماعی نیز در آن مد نظر است.

هم زمان جمشید انصاری، عضو کمیسیون ویژه بررسی طرح تحول اقتصادی، در گفت و گو با خبرگزاری کار ایران (ایلنا)، بار دیگر تاکید کرد که دولت در مقام اجرای هدفمند کردن یارانه ها با دشواری هایی مواجه است که در نتیجه آن ناگزیر از متوقف کردن اجرای این قانون خواهد شد. این نماینده مجلس سال گذشته نیز در گفت و گو با پارلمان نیوز تاکید کرده بود که دولت این طرح را نیمه کاره رها خواهد کرد.

محمد رضا خباز، سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، نیز روز یکشنبه ۱۷ مرداد ماه در گفت و گو با سایت خبری تحلیلی آفتاب نیوز، در خصوص هدفمند کردن یارانه ها و چگونگی اجرای آن، اظهار داشت، مجلس از قانون خود عقب نشینی کرد تا دولت برای اجرا پشیمان نشود. دولت شعار هدفمند کردن یارانه ها را داده، از آن طرف هم گفت پول میدهیم و بهره سیاسیاش را هم برده، حال میگوید سخت و سنگین است و احساس میکند از عهده کار بر نمیآید و میخواهد عقب نشینی کند.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ادامه داد، ما در گذشته شاهد بودیم که رئیس جمهور گفت نفت را بر سر سفره مردم می آوریم، اما دیدیم که نان را هم از سر سفره مردم بردند. یا اینکه گفته شد اسامی مفسدان اقتصادی را اعلام میکنیم اما رئیس جمهور گفت که این حرف را نزده است.

هم زمان سایت الف، متعلق به احمد توکلی رئیس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، روز یکشنبه ۱۷ مرداد ماه در گزارشی با عنوان «ارقام کاغذی تورم خودتان را گول نزند» نرخ رسمی تورم را جدا از احساس عمومی می داند، که بر افزایش قیمت ها حاکم است. از دید این منبع، اگر به مردم صادقانه دلیل افزایش قیمت مواد غذایی گفته شود، نه تنها مردم می پذیرند، بلکه برای کمک به تیم اقتصادی دولت آماده فداکاری هم هستند.

سایت الف ادامه می دهد، مردم موفقیت های واقعی دولت را از موفقیت های کاغذی خیلی زود تشخیص می دهند.

در حالی که بر اساس گزارش هفته گذشته مرکز آمار ایران، صدور پروانه های ساختمانی در تهران ۴۸ درصد کاهش یافته است، آمار شهرداری ها از رشد ۴۶ درصدی صدور پروانه ساخت و ساز در تهران خبر می دهد.

صدور پروانه ساختمانی یکی از منابع در آمد زای شهرداری ها به حساب می آید. پیش تر شهرداری اعلام کرده بود که اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها، هزینه های خدمات رسانی را افزایش داده است.

در همین حال، با وجود آن که علی صالح آبادی، رئیس سازمان بورس، تاکید می کند که شاخص بورس دست کاری نشده است، حمید رضا فولادگر، رئیس کمیسیون اصل ۴۴ قانون اساسی، در گفت و گو با روزنامه تهران امروز روز یکشنبه ۱۷ مرداد ماه، از ورود مجلس شورای اسلامی به رشد بی سابقه شاخص بورس تهران خبر داد.

به عبارتی مجلس شورای اسلامی رکود شکنی بی سابقه در بورس تهران را در دست بررسی دارد.

شاخص کل بورس تهران از ابتدای سال تا کنون، با وجود رکود اقتصادی و اعمال تحریم ها علیه ایران، با رشد چهار هزار واحدی رو به رو بوده است. برخی آگاهان این مساله را با ترديد می نگرند. 

XS
SM
MD
LG