لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۷

تحریم تهران روسیه را به حیاط خلوت گاز ایران رسانده است


بابک افقهی، معاون وزیر بازرگانی و رئیس کل سازمان تجارت ایران، در حاشیه دیدار با هیأت های خارجی مشارکت کننده در دهمین نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان که توسط اتاق ایران در محل نمایشگاه بین المللی تهران برگزار شده است، با استناد به حضور ۳۵ کشور و ۴۰۰ شرکت خارجی در این نمایشگاه، گفت، حضور کشورهای مختلف اروپایی، آسیایی، منطقه آسیایی، منطقه خاورمیانه و آفریقایی از جمله فرانسه، آمریکا، انگلیس، آلمان، کانادا، چین، افغانستان، عراق و لبنان حکایت از این موضوع دارد که اعمال تحریم های سیاسی علیه ایران از بعد سیاسی شکست خورده است.

در همین حال خبرگزاری مهر روز جمعه ۱۵ مرداد ماه اعلام کرد، «با افزایش تحریم و فشارهای بین المللی علیه صنایع نفت و گاز ایران، استراتژی و رویکرد وزارت نفت برای توسعه صنعت نفت کشور هم از غرب به شرق گرایی تغییر کرده است و از این رو تحلیل گران از چین، مالزی و کشورهای حاشیه خلیج فارس به عنوان شرکای استراتژیک نفتی ایران نام می برند.»

هر چند بر اساس این گزارش، شرکت های نفتی روسیه با امضای قرار دادهایی با کشورهای حاشیه خلیج فارس، ضمن تغییر رویکرد سنتی گذشته، به دنبال حضور بلند مدت در حیاط خلوت گاز ایران هستند. با تکیه به این منبع، ایران در سال های اخیر نه تنها قرار داد جدید نفت و گازی با همسایگان جنوبی خود امضا نکرده است، بلکه برخی از قراردادهای قبلی هم چون صدور گاز به امارت متحده عربی هم کماکان در وضعیت بلاتکلیفی قرار داد.

این در حالی است، که خبرگزاری رویترز روز سه شنبه ۱۲ مرداد ماه، از افزایش سخت گیری های امارت متحده عربی بر انتقال فرآورده های نفتی به ایران خبر داد. این منبع با بیان این موضوع که تحریم های جدید، فروش فرآورده های نفتی یا نفت خام به ایران را منع نمی کند به مجازات هايی اشاره می کند که به وسیله آمریکا در جدیدترین تحریم های خود، برای صادرکنندگان بنزین به ایران در نظر گرفته است.

تحلیل گران احتمال می دهند که تشدید نظارت ها و سخت گیری ها در بنادر امارات متحده عربی، ایران را به استفاده از بنادر دیگری در ترکیه و پاکستان بکشاند.

در این حال شبکه اخبار اقتصادی و دارایی ایران (شادا) روز پنج شنبه ۱۴ مرداد ماه، از قول محمد رضا فرزین، معاون وزیر اقتصاد و سخنگوی طرح تحول اقتصادی، از آغاز اصلاح قیمت های انرژی در طرح هدفمندی یارانه ها، از آذر ماه جاری خبر داد.

محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری اسلامی ایران، نیز در جریان سفر استانی خود در هفته گذشته به همدان اعلام کرد اولین قسط یارانه نقدی مهر ماه به حساب مردم واریز خواهد شد. وی بار دیگر تاکید کرد که با اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها حتی یک فقیر هم در کشور باقی نخواهد ماند.

سخنان محمود احمدی‌نژاد پس از آن بیان شد که اخیرا چند اظهارنظر متفاوت درباره زمان اجرای قانون یارانه‌ها مطرح گرديده است.

پیش از این برخی از مقامات، همچون شمس‌الدین حسینی، وزیر امور اقتصادی و دارایی، اعلام کرده بودند که قانون یارانه‌ها اول مهر ماه اجرایی خواهد شد، اما پس از چند روز محمد رضا فرزین، معاون وزیر اقتصاد و سخنگوی طرح تحول اقتصادی، اعلام کرد که زمان اجرای قانون یارانه‌ها نیمه دوم سال خواهد بود كه به معنای اجرای این قانون از اول مهر نيست.

سپس وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت که قانون یارانه‌ها در نیمه دوم سال خواهد شد. آقای حسینی اظهارات پیشین خود مبنی بر اجرای این قانون از اول مهر را هم تکذیب کرد و چنین نقل قولی از خود را اشتباه رسانه‌ای دانست.

این در حالی است که مجید نصیر پور، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، با انتقاد از بی تجربگی وزیر بازرگانی اعلام کرد عدم پرداخت پول کشاورزان فعالیت های آنان را با مشکل مواجه کرده است.

حسن تامینی، نماینده رشت در مجلس شورای اسلامی، نیز اظهار داشت، کشاورزی گیلان در حال نابودی است.

هم زمان آقای احمدی نژاد در چهارمین نشست سران سه کشور فارسی زبان در تهران بازار ایران را برای محصولات کشاورزی تاجيکستان مناسب دانست.

هم زمان حجت الاسلام محمد رضا میر تاج الدینی، معاون اول رئیس جمهوری در امور مجلس، قوانین موجود در مورد کالاهای تولیدی ساخت اسرائیل را ناقص دانست.

XS
SM
MD
LG