لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۰۶

کالاهای بی کیفیت بازار صادراتی ایران را تهدید می کند


تحریم کنندگان در بازار آینده ایران جایی ندارند. محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری اسلامی ایران، روز چهارشنبه در جمع مردم همدان با بیان این که ملت عطای کالاهای لوکس و بی فایده غربی ها را به لقای آن بخشیده است، خاطر نشان کرد، «گفتند تجهیزات نفت و گاز به ایران نمی دهند. ما آرزوی چنین روزی را داشته ایم. ۵ سال است به مامورین خرید سفارش می کنم دلیلی ندارد از آن ها تجهیزات بخریم چرا که در ایران بهتر ساخته می شود.»

این در حالی است که گزارش های گوناگون از تلاش تهران برای ترغیب چین به سرمایه گذاری در صنایع نفت و گاز ایران حکایت دارد.

آگاهان سفر مسعود میر کاظمی، وزیر نفت جمهوری اسلامی ايران، به پکن را در راستای همین سیاست ارزیابی می کنند.

چین در کنار آمریکا از ۱۲ کشوری بود که در روز چهارشنبه ۱۹ خرداد سال جاری به قطعنامه چهارم تحریم ها علیه ایران رای مثبت دادند. هر چند این طور به نظر می رسد که این مساله بر سرعت تلاش تهران به نزدیکی با پکن افزوده است.

در همین حال، اسدالله بادامچیان، قائم مقام دبیر کل حزب موتلفه اسلامی، روز چهارشنبه ۱۳ مرداد ماه در جمع رابطین حزب موتلفه اسلامی، با بیان این موضوع که جمهوری اسلامی ۳۱ سال است به تحریم ها عادت کرده است، اعلام کرد، «آمریکایی ها سودی از تحریم ها نخواهند برد و نمی توانند این تحریم ها را ادامه دهند زیرا خود دچار مشکلات اقتصادی می شوند.»

این در حالی است که محمود احمدی نژاد در گفت و گو با خبرگزاری Kyodo کیودو ژاپن در تیرماه جاری گفته بود، «تهران با واشنگتن روابط اقتصادی ندارد که از تحریم ضرر کند.»

هم زمان، سایه نگرانی از کاهش تجارت ایران با کشورهای همسایه ها نیز احساس می شود.

اولین شریک تجاری ایران در صادرات کشور عراق است.

در حالی فریدون احمدی، معاون هماهنگی توسعه منابع و امور مجلس وزارت بازرگانی، روز چهارشنبه ۱۳ مرداد ماه، در مراسم تودیع و معارفه رئیس سازمان بازرگانی استان قزوین در زمینه ضرورت بر تنظیم بازار پایدار و هم چنین صادرات ماندگار تاکیدکرد، که هم زمان بابک افقهی، معاون وزیر بازرگانی و رئیس سازمان تجارت ایران، در مراسم هشتمین نشست اتاق بازرگانی تهران با انتقاد نسبت به صدور کالاهای بی کیفیت ایرانی به کشور عراق گفت، «چیزی در عراق ندیدم به غیر از کالاهای ایرانی که عرق شرم بر پیشانی ما جاری ساخته بود.»

معاون وزیر بازرگانی در توسعه خارجی ایران با تاکید بر این موضوع که ایران سهم قابل توجهی از حضور در بازار عراق ندارد، اظهار کرد، «اگر روندی که در حال حاضر با کشور عراق داریم ادامه پیدا کند در آینده نزدیک شاهد افول تجارت و فرصت های تجاری در عراق خواهیم بود.»

روزنامه ایران در شماره روز پنج شنبه ۱۴ مرداد، ضمن اشاره به بازار پرسود چادرمشکی، که به نوشته این منبع در اختیار واردکنندگان است، از سهم اندک تولید داخل از بازار چادر مشکی سخن می گوید. این روزنامه از قول محمد مروج، رئیس هیات مدیره انجمن صنایع نساجی، نوشت، در شیراز در سال های ۵۹ و ۶۰ یک واحد تولید چادر مشکی در حال راه اندازی بود اما به یک باره کار متوقف گردید و حتی ساختمان در نظر گرفته شده برای این امر توسط افراد خاص خریداری شد.

با تکیه به این منبع، شرق آسیا فقط برای ایران پارچه تولید می کند.

در چنین اوضاع و احوال اقتصادی، عبدالرضا شیخ الاسلامی، وزیر کار و امور اجتماعی، عصر یکشنبه دهم مرداد ماه در مراسم تودیع و معارفه سرپرست سابق و رئیس جدید سازمان فنی و حرفه ای کشور گفت، «در حال حاضر اغلب افراد بی کار یا حال کار ندارند و یا مهارت انجام مشاغل مختلف را کسب نکرده اند.»

XS
SM
MD
LG