لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۶

تهران اثرات تحریم ها را انکار می کند


رئیس جمهوری آمریکا، باراک اوباما، مصوبه تحریم علیه بخش های مالی و انرژی ایران را در حالی روز پنج شنبه گذشته امضا کرد که پیش تر محمود احمدی نژاد در تازه ترین نشست خبری خود نه تنها این اقدام را بی اثر خوانده بود بلکه آن را برای اقتصاد ایران مثبت نیز ارزیابی کرد.

امضای بسته تحریمی ایران توسط رئیس جمهوری آمریکا با واکنش مهدی بازارگان، مدیر کل برنامه ریزی استراتژیک و دبیر کمیته تدابیر ویژه اقتصادی وزارت نفت همراه بود. این مقام در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا، خبرگزاری جمهوری اسلامی، اعلام کرد غربی ها و استکبار جهانی به دنبال تحریم های طولانی نيستند زيرا از آن بيم دارند که تحریم ها ایران را توانمندتر سازد.

از دید حسین نقره کار شیرازی، معاون امور بین الملل و بازرگانی وزارت نفت، نیز تحریم های بنزین توانایی ایران را بیش تر می کند، تا حدی که ایران را به صادر کننده بنزین نیز بدل خواهد کرد.

این در حالی است که حمید حسینی، رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفتی، به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفت، «قاعدتا بايد بخش صادرات با مشكلاتی مواجه شود... اكنون ما در بازار به وضوح مشاهده می‌كنيم خريداران كالاهای ايرانی دارند به سمت بازار رقيب می ‌روند.

هم زمان، بهروز علیشیری، معاون وزیر اقتصاد و رئیس سازمان سرمایه گذاری و کمک های فنی و اقتصادی ایران، در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری رسمی ايران (ایرنا) از تجدید ساختار در مرکز سرمایه گذاری و تصویب بیش از ۷ میلیارد دلار طرح سرمایه گذاری خارجی جدید در سال جاری خبر داد، و در حاشیه کنفرانس اطلاعات بخش های خصوصی دو کشور ایران و مالزی از استقبال سرمایه گذاران خارجی از کنفرانس فرصت های سرمایه گذاری ایران در مالزی سخن گفت.

در همین حال تازه ترین گزارش مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی تصویر روشنی از وضعیت اشتغال و بهره وری در کشور ارائه نمی دهد و به ناتوانی دولت در ایجاد فضای امن و آزاد اقتصادی اذعان کرده است.

از دید دفتر مطالعات اقتصادی این مرکز بانک مرکزی ضعف استقلال دارد. با این وجود محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، عصر پنج شنبه در دیدار وزیر و شورای معاونین وزارت صنایع و معاون اقدامات عرصه صنعت کشور را افتخار آمیز و بی نظیر خواند.

علی اکبر محرابیان، وزیر صنایع و معادن، نیز در سخنان پیش از خطبه های نماز جمعه این هفته تهران از مردمی شدن صنعت کشور خبر داد. این سخنان در حالی بیان می شود که بنا به اعلام خبرگزاری مهر، استان مرکزی، چهارمین استان صنعتی کشور، با خالی شدن ظرفیت تولید کارخانه ها روبروست به نحوی که ظرفیت تولید صنایع مادر استان مرکزی، که دارای سابقه ای ۴۰ ساله هستند، از ۳۰ تا ۸۰ در صد خالی است و تولید صورت نمی گیرد.

هم زمان حمید حاجی عبدالوهاب، معاون سرمایه انسانی و توسعه اشتغال وزارت کار و امور اجتماعی، شامگاه چهارشنبه گذشته، در گردهمایی سراسری اشتغال جهاد دانشگاهی در کرج اعلام کرد میزان استخدام دولتی در برنامه پنجم توسعه کاهش می یابد.

در چنین اوضاع و احوال اقتصادی تحریم های علیه ایران قانونی شد.

XS
SM
MD
LG