لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۲

ايران زير منگنه تحريم ها


اقتصاد ایران در حالی زير منگنه تحریم ها قرار می گیرد که روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله روز چهارشنبه ۱۹ خرداد، با عنوان «نگاهی واقعی به اقتصاد کشور»، می نویسد، «از هر زاویه ای به آمارها و شواهد عینی موجود در بخش های مختلف اقتصاد ایران نگاه کنیم... و از لحاظ سیاسی هر خاستگاه فکری را نمایندگی یا حمایت کنیم... به نظر می رسد اقتصاد کشور به همتی والا، و اراده ای قوی برای معالجه نیاز دارد.» روزنامه جمهوری اسلامی نتیجه می گیرد معالجه اقتصاد ایران، «اگر امروز انجام نشود فردا برای آن دیر است.»

در این حال شمس الدین حسینی، وزیر اقتصاد، در نشستی که با حضور مدیران، سردبیران، و خبرنگاران در محل خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) برگزار شد، تحریم ها علیه ایران را نوعی جنگ اقتصادی توصیف کرد، هر چند مهدی غضنفری وزیر بازرگانی در پاسخ به پرسش خبرگزاری کار (ایلنا) گفت تحریم عامل قفل اقتصاد ایران نخواهد بود.

به گفته این مقام جریان تجارت بین الملل، جریان قابل کنترلی نیست. مهدی بهزاد، رئیس انجمن نگهداری و تعمیرات ایران، نیز نگهداری و تعمیرات را بهترین راهکار، علیه تحریم های اقتصادی دانست.

علی اکبر محرابیان، وزیر صنایع و معادن، در نشست با رایزنان اقتصادی ایران، رویکرد بین المللی کردن اقتصاد از زمان به قدرت رسیدن آقای احمدی نژاد در سال ۱۳۸۴ را عاملی دانست که صادرات غیر نفتی را به ۲ برابر افزایش داده است، و از ایجاد «پنجره واحد» برای تسهیل سرمایه گذاری خارجی در ایران سخن گفت.

هم زمان، سه پروژه جدید سرمایه گذاری خارجی در کنار کلیات و جزئیات طرحی، درباره تحریم کالاهای اسرائیل و فوریت لایحه اساسنامه توسعه ملی، تصویب شد.

تحریم ها علیه تهران در حالی اعمال می شود که یحیی آل اسحاق، رئیس اتاق تهران، در نشست مشترک با حسن دانایی فر، سفیر جدید تهران در بغداد، بازار عراق را بازاری خواند که جنبه حیاتی دارد، و در عین حال به فعالان اقتصادی هشدار داد که بازار عراق را از دست می دهیم.

سفیر ایران در عراق نیز گفت مهم نیست، عراق اولین شریک تجاری ایران شد، اما ما شریک تجاری عراق نیستیم. این مقام خواستار آن شد که کالای بنجل از طرف ایران، به عراق صادر نشود.

در همین حال صادق محصولی، وزیر رفاه و تامین اجتماعی، از آغاز اجرای رسمی قانون هدفمند کردن یارانه ها در ۶ استان اردبیل، سمنان، سیستان و بلوچستان، کهکیلویه و بویر احمد، مازندران و هرمزگان خبر داد.

هادی بیدختی، مدیر عامل کارگزاری عمران فارس، در گفت و گو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفت ریسک هدفمند کردن یارانه ها سهامداران را نگران کرده است.

هم زمان رکورد تاریخی قیمت طلا و سکه شکسته شد. بهای هر اونس طلا به ۳۱ هزار و ۵۰۰ تومان در بازار داخلی رسید. سکه با بیش از ۱۰ بار تغییر از صبح تا بعد از ظهر روز چهارشنبه، با ۹ هزار تومان افزایش، به قيمت ۳۱۵ هزار تومان به فروش رسید.

همچنين دلار آمریکا در بازارهای غیر رسمی ۱۰۵۸ و یورو ۱۲۵۸ تومان معامله شد. و اختلاف دلار و یورو را به ۲۰۰ تومان رساند. 

XS
SM
MD
LG