لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۵۶

زيبا کلام: ترکیه و چین به کاروان تحریم کنندگان ایران ملحق می شوند


تهران بار دیگر تاکید کرد که تحریم ها را به فرصت تبدیل خواهد کرد. محمود بهمنی، مدیر کل بانک مرکزی، بامداد روز شنبه ۲۰ شهریور ماه در گفت و گو با خبرگزاری برنا، در خصوص اثر تحریم ها، گفت تهران این تحریم ها را نوعی فرصت می بیند. وی اظهار داشت، ایران قادر است به وسیله همین تحریم ها واردات را کاهش دهد، و ارز کشور را ذخیره کند.

مدیر کل بانک مرکزی هم چنین از رتبه بندی بانک ها تا پایان امسال به منظور آگاهی مردم از میزان امنیت، توان و قدرت بانک ها خبر داد.

این در حالی است، که مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، روز چهارشنبه ۱۷ شهریور ماه، در سومین گزارش مربوط به محدودیت محیط کسب و کار در ایران اعلام کرد مشکلات بانکی هم چنان مهم ترین معضل بنگاه های ایرانی به شمار می روند.

در همین حال کمال سید علی، معاون وزیر بازرگانی و مدیر عامل صندوق ضمانت صادرات ایران، بامداد روز شنبه در گفت و گو با خبرگزاری فارس با بیان این نکته که واردات جایگزین تولید شده است علت این مسئله را واقعی نبودن نرخ فعلی ارز دانست. وی خواهان افزایش تدریجی نرخ ارز شد.

هم زمان در نشستی با حضور محمد نهاوندیان، رئیس اتاق بازرگانی، حجت الاسلام محمد حسن ابوترابی فرد، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی، و جمعی از فعالان اقتصادی، دغدغه های بخش خصوصی کشور مطرح و مورد بررسی قرار گرفت.

در این نشست، تقی بهرامی نوشهر، عضو اتاق ایران، با متهم کردن دولت به علت بستن راه تسهيلات، این سیاست را بيش از فشار تحريم‌ها ارزیابی کرد.

در حالی که میزان بدهی دولت به بانک ها به هزاران میلیارد تومان بالغ می شود، محمود رضا خاوری مدیر عامل بانک ملی در جمع کارکنان این بانک، با بیان این که پدیده مطالبات معوق پتک گرانی است که بر فرق بانک ها کوبیده می شود، خطاب به مشتری ها گفت، «شما می توانید این پدیده زشت را از دامان بانک ها پاک کنید، تا بانک ها با خیال راحت تسهیلات را در اختیار شما قرار دهند.»

مدیر عامل بانک ملی با تاکید بر این که ایران در یک برهه خاص تاریخی گرفتار شده است، گفت، «تجربه ثابت کرده است، اگر بانکداری اسلامی به درستی شکل بگیرد می توان از بحران اقتصادی رها شد.»

در این حال روزنامه کیهان روز پنج شنبه ۱۸ شهریور ماه در گزارشی خبری - تحلیلی، که تیتر صفحه نخست این روزنامه نیز به آن اختصاص یافته است، بار دیگر بر این موضوع پافشاری دارد، که «جهان به تحریم ایران اعتنا نمی کند.»

هر چند هم زمان دکتر صادق زیبا کلام، استاد دانشگاه و کارشناس مسائل بین الملل، در گفت و گو با پایگاه خبری فرارو می گوید، «خیلی جای تعجب نیست که پس از آمریکا، استرالیا، کانادا، اتحادیه اروپا و ژاپن، کره جنوبی هم به قطار تحریم کننده ایران پیوسته است.»

به باور وی، ترکیه و چین کشورهای بعدی هستند که به این کاروان ملحق می شوند.

نویسنده کتاب «ما چگونه ما شدیم» با انتقاد از کسانی که می گویند تحریم ها اثر گذار نبوده است، گفت، «این که تحریم ها اثر نکرده و باعث شده است که ما به دنبال شکوفایی برویم، همه تبلیغات سرگرم کننده است.»

از دید این استاد دانشگاه، تحریم ها اثر کرده و باعث شده است که بسیاری از قطعات مورد نیاز صنعتگران ایرانی وارد کشور نشود.

XS
SM
MD
LG