لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۳

قاضي ابولقاسم صلواتي، چهره سرشناس قوه قضائيه


در سالهای اخیر و خصوصاَ پس از حوادث انتخابات بحث انگیز ریاست جمهوری ایران، نام قاضی ابولقاسم صلواتی در بسیاری از پرونده های شناخته شده و جنجالی به چشم میخورد. اما با وجود نقش این قاضی شناخته شده در این پرونده های حساس، نه در مطبوعات و نه در منابع رسمی نظام اسلامی، هیچ اطلاعی در مورد زندگی شخصی، تحصیلات، فعالیت های شغلی و اداری قاضی صلواتی منتشر نشده و روشن نیست که وی چگونه وارد تشکیلات قضایی ایران شده است.

با این وجود گفته های برخی از حقوق دانان و آشنایان با دستگاه قضا در ایران حاکی از آن است که قاضی صلواتی بدون گذراندن آزمون حرفه ای قضاوت، به دلیل ارتباط تنگاتنگ با دستگاه های امنیتی و خصوصا انعطاف وی در قبال دستورات و خواسته های این نهاد ها، در گام اول در دادگاه انقلاب سنندج مشغول به کار بود. وی در سالهای اخیر با حمایت غلام حسین محسنی اژه ای، وزیر اطلاعات دولت محمود احمدی نژاد، به عنوان رئیس شعبه 15 دادگاه انقلاب اسلامی تهران، احکام بحث بر انگیزی برای بسیاری از پرونده های مطرح و یا امنیتی را صادر کرده است.

تازه ترین پرونده جنجالی قاضی صلواتی، پرونده سه کوهنورد آمریکایی است که به اتهام ورود غیر قانونی به خاک ایران و همچنین جاسوسی برای ایالات متحده آمریکا، پشت در های بسته دادگاه انقلاب در حال رسیدگی است.

XS
SM
MD
LG