لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۱۲

شتاب ابتذال کلام در میان رسانه‌ها و حامیان نظام در میانه گسترش اعتراضات


ادبیات حکومتی‌ها و فعالان رسانه‌ای و سیاسی نزدیک به حاکمیت در ماه‌های اخیر روی دیگر سکه رسانه‌ها و حامیان جمهوری اسلامی را نمایان کرده است؛ ادبیاتی که راه تحقیر، خشم، کلمات سکسیستی، خشونت جنسی و ابتذال را به رسانه‌های رسمی نیز باز کرده و فرهنگ عمومی را نشانه رفته است.

مرور اظهارات دوماه اخیر مسئولان در رسانه ها نشان از انحطاط مطلق دارد. بطور مثال روزنامه همشهری خواسته‌های معترضان را تقلیل داد و نوشت: «امروز در دانشگاه‌ها برای سرویس بهداشتی مختلط، پایکوبی می‌کنند.»

یا حسن عباسی اصولگرای تندرو، بازیکنان فوتبال را «ملعون» و از «عوامل» مرتبط با «رژیم صهیونیستی» دانسته است.

«توهین» و «تهدید» از دیگر رویکردهای جاری در کلام مسئولان و حامیان نظام است. سخنان بهادری جهرمی سخنگوی دولت نمونه بارز این مورد است که گفت: «برای دولت مثل آب خوردن بود که از روز اول اجازه شلیک با گلوله جنگی بدهد».

تحقیر و ابتذال را ابتدا روزنامه ایران در عرصه رسانه آغاز کرد. بر اساس جدولی که خبرآنلاین از اظهارات مقامات و رسانه‌ها منتشر کرده است، روزنامه ایران در آخرین روز تابستان نوشته است: «در کودتای ۲۸ مرداد بدکاره ای به نام پری بلنده میدان‌داری می‌کرد، امروز هم برخی میدان داری و عربده کشی می‌کنند.»

سوم آبان ماه نیز حمید رسایی گفته است: «اراذلی که به اسم دانشجو هر روز به بهانه‌ای دانشگاه شریف را متشنج می‌کنند دنبال بهانه ای برای اخراج و در گام بعدی اقامت گرفتن در اروپاست.»

حسن عباسی در دهم مهرماه در واکنش به اعتراضات سراسری گفته است: «تصویر نظام دو قطبی سیاسی امروز تقابل پورنوکراسی اغنیا با دموکراسی فقرا است. سلبریتی‌های فوتبال نماینده طبقه پورنوکرات هستند.»

امیر حسین ثابتی یکی از مجریان برنامه های مذهبی نیز چهارم آبان ماه در واکنش به اعتراضات دانشجویی نوشته است: «جمهوری اسلامی و وزارت علوم تا کی میخواهند با این اراذل مسامحه کنند و حتی هزینه تحصیلشان را از بیت المال بدهند؟ اینها لایق سرمایه‌گذاری برای رشد در طویله هم نیستند، چه برسد دانشگاه.»

روزنامه کیهان نیز هشتم آبان نوشت: «اگر نبود رشادت‌های شهدای مدافع حرم و سردار شهیدمان حاج قاسم سلیمانی و پای تکفیری‌ها به این سرزمین باز می‌شد دیگر نه مهسا، نه نیکا، نه سارینا و نه هیچ زن و دختری در این کشور امنیت نداشتند و همه به کنیزی و اسارت می‌رفتند.»

معاون هماهنگ‌کننده نیروی زمینی سپاه نیز از جمله افرادی بود که با ادبیات سخیف خطاب به زنانی که روسری از سر بر می‌دارند گفته است: «اگر امنیت ایران نبود شما را هم مانند زنان ایزدی و مسیحی به فروش می‌گذاشتند.»

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG