لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۲۶

نیویورک تایمز: شکاف های تازه در بدنه حکومت ایران


روزهای خوب احمدی نژاد در کنار برادران لاریجانی سپری شده است؟
روزهای خوب احمدی نژاد در کنار برادران لاریجانی سپری شده است؟
روزنامه نیویورک تایمز در تحلیلی به جنگ قدرت در ایران پرداخته که برگردان آن در پی می آید:

رقابت تلخ و طولانی میان رئیس جمهوری ایران با برادران بانفوذ لاریجانی روز دوشنبه علنی شد. در حالی که ایران از لحاظ اقتصادی ضعیف تر، و به خاطر برنامه مناقشه برانگیز هسته ای اش منزوی تر می شود، شکاف های جدیدی در بدنه ظاهراً یکپارچه حکومت بروز می کند.

محمود احمدی نژاد در نامه ای، آیت الله صادق لاریجانی، رئیس قدرتمند قوه قضاییه را متهم کرد که مانع از تعقیب قانونی «برخی افراد» در رابطه با فساد مالی می شود؛ افرادی که همگی – از جمله برادر بزرگتر آیت الله لاریجانی – از مقامات ارشد هستند.

آقای احمدی نژاد همچنین خواستار بازدید از زندان اوین، و دیدار با یکی از مشاوران شد که نزدیک به یک ماه است زندانی است. وی برای موجه جلوه دادن موضوع، به چند ماده از قانون اساسی کشور در مورد اختیارات رئیس جمهوری اشاره کرد.
قضیه از آنجا شروع شد که قوه قضائیه مانع از بازدید احمدی نژاد از زندان اوین شد، و با این کار به قدرت و اختیارات او ضربه تحقیر کننده ای زد.

آقای احمدی نژاد می خواست علی اکبر جوانفکر، مشاور مطبوعاتی اش و رئیس پیشین خبرگزاری جمهوری اسلامی را در زندان ببیند. وی ماه گذشته به جرم اهانت به رهبر جمهوری اسلامی به حبس شش ماهه محکوم شد. دستگیری و محکومیت آقای جوانفکر، به مثابه گامی بود در راستای محدود کردن اختیارات رئیس جمهوری.

در بیانیه قوه قضائیه آمده بود که به آقای احمدی نژاد گفته شده است که بازدید وی از زندان اوین«به مصلحت» نیست؛ و اذهان عمومی را از مشکلات اقتصادی منحرف می کند.

هم دولت آقای احمدی نژاد و هم مخالفانش سعی بر این دارند که دیگری را مسئول تورم دو رقمی، افزایش بیکاری، و کاهش ارزش پول ایران قلمداد کنند. این شاخص های اقتصادی در ماههای اخیر با تشدید تحریم ها علیه برنامه اتمی ایران بدتر شده؛ چرا که توانایی ایران برای فروش نفت و انجام نقل و انتقالات بانکی معمول بسیار کاهش یافته است.

همزمان با افزایش فشارهای غرب، و به رغم فراخوان های مکرر آیت الله خامنه ای به یکپارچگی سیاسی، خصومت ها میان بالاترین مقامات در کادر رهبری ایران، بالا گرفته است.

آقای احمدی نژاد در نامه اش همچنین بر مقام خود به عنوان مهمترین مقام انتخابی کشور تأکید کرد؛ و اشاره کرد که رئیس جمهوری بر طبق قانون اساسی حق بازدید از زندان را دارد.

تحلیلگران می گویند حمله علنی آقای احمدی نژاد به برادران لاریجانی نشان می دهد که ظاهراً او خود را برای کشمکش های علنی بیشتری با مخالفان سیاسی اش آماده کرده است. نتیجه می تواند در ادامه نفوذ آقای احمدی نژاد در صحنه سیاست کشور بعد از پایان دومین دوره ریاست جمهوری اش در تابستان آینده نقش تعیین کننده داشته باشد.

امیر محبیان، تحلیلگر سیاسی نزدیک به رهبر جمهوری اسلامی با اشاره به درخواست رئیس جمهوری برای ورود به زندان گفت: «احمدی نژاد شرایطی ایجاد کرده که در هر صورت پیروزی با اوست. اگر به زندان راهش ندهند، مخالفانش غیرمنطقی جلوه می کنند. اگر موفق شود به داخل زندان برود، مخالفانش ضعیف جلوه می کنند.»

نظام سیاسی ایران حول محور رئیس جمهوری و نمایندگان مجلسی می گردد که از میان نمایندگان تأیید شده از سوی شورای نگهبان، توسط مردم انتخاب می شوند. نیمی از نمایندگان شورای نگهبان را رهبر جمهوری اسلامی و نیمی را نمایندگان مجلس تعیین می کنند. نظر رهبر در تعیین دیگر مقامات شرط است؛ و در همه امور مهم حرف آخر را او می زند. مدیریت سازش ناپذیر آقای احمدی نژاد و انتخاب مشاوران مسأله دار، روحانیون را برآشفته کرده و بحث و جدل هایی را برسر میزان نفوذ او برانگیخته است.

آقای احمدی نژاد همواره از حلقه مشاوران و نزدیکانش در برابر اتهامات فساد، جادوگری و جاسوسی برای سازمان اطلاعاتی بریتانیا – ام آی شش– دفاع کرده است. مردمی هم که بعد از انتخابات مخدوش سال 1388 در اعتراض به انتخاب احمدی نژاد به خیابان ها ریختند، دل خوشی از او ندارند.

آقای احمدی نژاد پیش از این یکبار جلوی اقدام برای دستگیری علی اکبر جوانفکر را گرفته بود؛ ظاهراً همین اقدام او باعث شد تا قوه قضائیه این بار، روز بیست و ششم سپتامبر، پنجم مهرماه، درست همزمان با سخنرانی احمدی نژاد در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، اقدام به بازداشت علی اکبر جوانفکر کند.
XS
SM
MD
LG