لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۷

پروژه بزرگ مشترک با روسيه برای توسعه معدن روی در ايران


پروژه بزرگ مشترک با روسيه برای توسعه معدن روی در ايران
پروژه بزرگ مشترک با روسيه برای توسعه معدن روی در ايران

بنوشته يک روزنامه روسی، جمهوری اسلامی ايران و روسيه توافقی تازه برای اجرای يک پروژه بزرگ توسعه معدن روی در ايران امضا کرده اند. اين معدن قبلا قرار بود توسط يک شرکت استراليايی توسعه يابد.

روزنامه روسی کومرسانت در شماره روز سه شنبه خود از همکاری شرکت دولتی تکنولوژی روسيه و بانک صادرات ايران برای اجرای پروژه ای مشترک به ارزش يک ميليارد و ٢۰۰ ميليون دلار خبر داده است که هدف از آن توسعه منابع عظيم فلز روی در ايران است.

اين شرکت مشترک روسی ايرانی قرار است يک مجتمع معدن تاسيس کرده و معدن مهدی آباد يزد را که بزرگترين و اصلی ترين معدن سرب و روی در ايران است، توسعه دهد.

روزنامه کومرسانت منبع خبرخود را پروتکل امضا شده بين علی اکبر صالحی، وزير امور خارجه ايران، و سرگی شماتکو، وزير انرژی روسيه، در روز يازدهم سپتامبر در ايران، اعلام کرده است.

گفته می شود بخش اعظم سرمايه شرکت مشترک از سوی طرف ايرانی تامين خواهد شد؛ طرف ايرانی بانک صادرات است که به رغم انتقادهای بخش خصوصی، امتياز بهره برداری معدن مهدی آباد به مدت ٢۵ سال اخيرا به آن واگذار شده است؛ بانک صادرات بخاطر حمايت مالی اش از برنامه موشکی و اتمی جمهوری اسلامی در ليست سياه آمريکا و سازمان ملل متحد، قرار دارد.

حسن منصور، کارشناس اقتصادی در لندن، می گويد: يک شرکت مشترک ترکيه و سيشل نيز در اين پروژه مشارکت خواهد کرد.

در سال ٢۰۰۶ ايران به يک شرکت استراليايی پروانه توسعه اين معدن را داده بود و اين شرکت بنام يونيون ريسورسس ذخائر روی، سرب و نقره مهدی آباد را ۳۹٤ ميليون تن تخمين زده بود.

XS
SM
MD
LG