لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۴۹

موجودی صندوق توسعه ملی ایران ده میلیارد دلار عنوان شد


تهران بالاخره بعد از یک و نیم سال موجودی صندوق توسعه ملی را اعلام کرد. شمس الدین حسینی، وزیر امور اقتصادی و دارایی، ظهر روز چهارشنبه ۸ دی ماه در گفت و گو با خبرگزاری فارس، موجودی صندوق توسعه ملی را ده میلیارد دلار عنوان کرد و اظهار داشت، «با توجه به قیمت های موجود نفت پیش بینی می کنیم این موجودی تا پایان سال به چهارده میلیارد دلار برسد.»

سخنان وزیر اقتصاد و دارایی دولت دهم در حالی بیان می شود، که سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) در تازه ترین گزارش خود، روند تولید نفت ایران را از ابتدای سال ۲۰۱۰ میلادی تا کنون، به طور میانگین هر ماه کم تر از ماه گذشته گزارش کرده است.

تولید نفت ایران در ماه اخیر میلادی به ۳ میلیون و ۶۵۰ هزار بشکه در روز رسیده است که نسبت به میانگین ماه گذشته ۴۴ هزار و ۲۰۰ بشکه کم تر شده است.

بر اساس گزارش اوپک، ایران در ماه گذشته پس از کشور جنگ زده آنگولا در میان اعضای اوپک بیش ترین میزان کاهش تولید نفت را به خود اختصاص داده است.

اقتصاد نفتی ایران در پنج سال اخیر، با کاهش تولید روبرو بوده است، و ورود سرمایه های بین المللی به ایران، به یک پنجم در این دوره کاهش یافته است.

از دید آگاهان وضعیت موجود نشان از تاثیر تحریم ها در زمینه ورود فن آوری روز و سرمایه مورد نیاز تولید نفت به ایران دارد.

روزنامه جهان صنعت در شماره روز پنج شنبه ۹ دی ماه، به صادرات نفت و جایگاه ایران در اوپک پرداخته، و در این زمینه نوشته است، «در نهایت می توان گفت تداوم میزان کاهش تدریجی تولید و صادرات در کنار اخبار از این دست، جایگاه ایران در اوپک را با چالش های زیادی روبرو خواهد ساخت و حتی کاهش موقت رشد مصرف داخلی در نتیجه هدفمند سازی یارانه ها نیز نمی تواند تاثیر چندانی بر این روند داشته باشد.»

وزیر امور اقتصادی و دارایی، در حالی از موجودی ۱۰ میلیارد دلاری صندوق توسعه ملی و احتمال افزایش آن به ۱۴ میلیارد دلار سخن می گوید، که تازه ترین گزارش واحد اطلاعات اکونومیست حکایت از آن دارد که ذخایر ایران به جز طلا در سال جاری کاهش بیش از ۶ میلیارد دلاری خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG