لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۵۷

بازگشت دوباره کوپن به نظام اقتصادی ایران


تهران بار دیگر تاکید کرد که «قطعنامه های مربوط به تحریم ایران کاغذ پاره هایی بیش نیستند.»

مهدی غضنفری، وزیر بازرگانی، در افتتاحیه دهمین نمایشگاه بین المللی صنعت تهران ضمن تاکید بر این موضوع از رشد ۳۰ درصدی صادرات غیر نفتی کشور در ۶ ماهه امسال نسبت به سال قبل خبر داد.

وزیر بازرگانی در حالی این سخنان را بیان می کند که خبرگزاری کار ایران (ایلنا) بامداد روز چهارشنبه ۱۴ مهر ماه اعلام کرد، «اکنون یک ماه است که کالاها و مواد اولیه در گمرک ایران انبار شده اند.»

به گزارش این خبرگزاری، «این روزها صنعت و تولید توان همیشگی را ندارد. در واقع پس از واردات بی رویه در چند سال گذشته و رکود حاکم بر بازارهای اقتصادی، صنعت و واحدهای تولیدی کشور دچار لرز شدند و بسیاری از واحدهای کوچک و متوسط در حاشیه نشستند.» بر اساس این گزارش، «گویا قرار است که کام فعالان صنعتی از این هم تلخ تر شود. زیرا اخبار رسیده حکایت از این دارد که حدود ۳۰ روز است کارخانه ها و واحدهای تولیدی که از ورشکستگی جان سالم به در برده بودند گرفتار شده اند؛ گرفتار ناتوانی در نقل و انتقال وجوه.»

ایلنا به تحریم های بین المللی علیه ایران اشاره کرد و خاطر نشان ساخت که «پیش تر گشایش اعتبارات اسنادی lc به دلیل محدودیت های پیش آمده برای ایران متوقف شد. شبکه بانکی مدت هاست که قادر به گشایش اعتبارات اسنادی دلاری نیست.»

در همین حال خلاصه «تحولات اقتصادی سال ۱۳۸۸»، باز هم بدون اعلام رشد اقتصاد و صنعت روز چهارشنبه ۱۴ مهر ماه، توسط اداره بررسی ها و سیاست های اقتصادی بانک مرکزی منتشر شد.

در بخش تحولات بخش صنعت اين سند آمده است، «با توجه به عدم انتشار گزارش های اصلی نشان دهنده عملکرد بخش صنعت و معدن کشور از جمله گزارش عملکرد وزارت صنایع و معاون و گزارش عملکرد کارگاه های صنعتی در سال ۱۳۸۸، تحلیل کامل شرایط حاکم بر این بخش میسر نیست.»

هر چند روزنامه جهان صنعت در شماره روز پنج شنبه ۱۵ مهر ماه خود، در گزارشی با عنوان «مسول واردات سنگ قبر وزارت صنایع است» نوشت، «مدتی است که دولت طرح مدیریت واردات را آغاز کرده و در صدد جلوگیری از واردات کالاهای غیر کیفی و غیر ضروری است، اما هنوز انتقاداتی نسبت به واردات مطرح می شود به طوری که نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران اخیرا گفته بود که حالا دیگر سنگ قبر نیز وارداتی شده است. چه نیازی است که نفت بفروشیم و سنگ قبر وارد کنیم؟»

گزارش بانک مرکزی هم چنین حاکی از آن است که متوسط شاخص بهای کالاهای صادراتی در سال ۱۳۸۸ نسبت به سال قبل ۶.۸ دهم درصد کاهش داشته است. بر اساس این گزارش، فلزات در این مدت ۳۴ در صد ارزان تر صادر شده اند.

هم زمان سرویس اقتصادی سایت خبری تحلیلی فردا، روز چهارشنبه ۱۴ مهر ماه، با اشاره به تحریم ها علیه ایران و عدم ورود بنزین به کشور، به تصمیم دولت محمود احمدی نژاد برای خود کفایی در تولید بنزین پرداخته و از قول بسیاری از کارشناسان اقتصادی، خود کفایی بنزین را به قیمت نابودی صنایع پتروشیمی کشور دانسته است، و در این زمینه هشدار می دهد.

در این حال روزنامه جام جم روز پنج شنبه ۱۵ مهر ماه، از بازگشت دوباره کوپن خبر می دهد و در این زمینه نوشته است، «هم زمان با نزدیک شدن به آغاز هدفمندی یارانه ها ظاهرا دولت در نظر دارد ابزار قدیمی تنظیم بازار را از خانه نشینی خارج کند و کوپن یا کالا برگ را دوباره به میدان بیاورد.»

هر چند این روزنامه، از قول بهمن حاج علی، رئیس جدید ستاد بسیج اقتصادی کشور، نوشته است، «بسیاری از مردم با این تصور که کالا برگ ها دیگر اعتباری ندارند و مورد استفاده قرار نخواهند گرفت، آن ها را با قیمت نازلی به دلالان فروخته اند.»

آگاهان اقتصادی پیش از این، در زمینه نزدیک شدن سیاست های اقتصادی دولت محمود احمدی نژاد، به سیاست های اقتصادی دوران جنگ خبر داده بودند.

XS
SM
MD
LG