لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۴۶

درخواست ۱۴ زندانی سیاسی برای تشکیل گروه حقیقت یاب


چهارده زندانی سیاسی بند ۳۵۰ زندان اوین با انتشار بیانیه ای، پیشنهاد کرده اند که یک گروه حقیقت یاب مستقل ملی، متشکل از افراد معتبر و مورد اعتماد جامعه، برای کشف حقایق مربوط به انتخابات ریاست جمهوری و حوادث پس از آن تشکیل شود.

این ۱۴ زندانی سیاسی، که خود را به عنوان بخشی از قربانیان بی گناه و در بند حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ معرفی کرده اند، خواستار آن شده اند که این کمیته حقیقت یاب به دقت و بر اساس اسناد موجود جوانب مختلف انتخابات ریاست جمهوری و حوادث پس از آن و ادعاهای مطرح شده در مورد تخلفات و دخالت های غیر قانونی را بررسی، عوامل پشت صحنه تخلفات و حوادث را شناسایی و نتایج کامل تحقیقات خود را در اختیار ملت ایران قرار دهد.

به گزارش کلمه، زندانیان سیاسی امضا کننده این بیانیه، ضمن اشاره به سخنرانی اخیر محمود احمدی نژاد، رئيس جمهوری اسلامی ايران، در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک، که وی در آن پیشنهاد کرده بود یک گروه مستقل حقیقت یاب بین المللی حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر۲۰۰۱ را بررسی و عاملان واقعی و پنهان این جنایات را شناسایی کند، آورده اند که، «ملت ایران حق دارد که انتظار داشته باشد پیش از هر جای دیگر، به حادثه ای رسیدگی شود که در ابعادی ملی دارای ویژگی های مشابه ادعاهای مطرح شده در مورد آن حادثه است.»

بهمن احمدی امویی، میلاد اسدی، محسن امین زاده، علی پرویز، علی تاجر نیا، محمد داوری، مجید دری، امیر خسرو دلیر ثانی، محمد فرید طاهری، کیوان صمیمی، کوهیار گودرزی، علی ملیحی، عبدالله مومنی و محسن میردامادی امضا کنندگان این نامه هستند.

از سوی دیگر صدور احکام زندان و بازداشتهای طویل المدت فعالان سیاسی، دانشجویی، صنفی و روزنامه نگاران منتقد و مخالف زندانی را به سکوت نکشانده است.

یک روز پیش از انتشار نامه ۱۴ زندانی سیاسی زندان اوین، ۵ زندانی سیاسی زندان رجایی شهر، يعنی منصور اسانلو، رسول بداغی، رضا رفیعی فروشانی، عیسی سحرخیز و حشمت‌الله طبرزدی در نامه ای سر گشاده ضمن اعلام حمایت از پیشنهاد میرحسین موسوی برای برگزاری رفراندومی آزاد و دموكراتیك، با نظارت مستقیم و همه‌جانبه‌ ملت، اجرای اصل ۵۹ و ۸۹ قانون اساسی را فوریت شرایط امروز ایران دانستند.

اصل ۵۹ قانون اساسی ایران، امکان مراجعه مستقیم به آرای عمومی و رفراندوم را به رسمیت شناخته است و اصل ۸۹ همین قانون، حق استیضاح واعلام عدم کفایت سیاسی رییس جمهور را به مجلس داده است. ۵ زندانی سیاسی زندان رجایی شهر تاکید کرده اند كه اجرای این دو اصل از بروز حوادثی چون حوادث پس از انتخابات سال گذشته كه منجر به سركوب، دستگیری، بازداشت و شكنجه‌ فرزندان ایران ‌زمین شد، جلوگیری می كند.

XS
SM
MD
LG