لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۴۶

صدوراحکام زندان و بازداشتهای جدید فعالان سیاسی و حقوق بشر در ایران


رضا کرمانی، حسین شهریاری و حجت کلاشی ۳ تن از اعضای حزب پان ایرانیست صبح روز جمعه ۱۹ شهریور ماه و هنگامی که عازم سفری به اصفهان بودند در حوالی اصفهان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. از محل نگهداری و دلیل بازداشت آنها تا کنون هیچ اطلاعی در دست نیست.

به گزارش هرانا و رهانا، دو سایت متعلق به گروههای مدافع حقوق بشر، حجت کلاشی، دانش آموخته علوم سیاسی از دانشگاه تهران است که طی ماه های گذشته نیز تحت فشار نیروهای امنیتی قرار داشته و بارها تهدید به بازداشت شده بود.

حسین شهریاری، دیگر عضو پان ایرانیست نیزدر حال گذراندن دو سال محکومیت‌اش بوده است و در هنگام بازداشت برای گذراندن مرخصی پانزده روزه با قرار وثیقه از زندان رجایی ‌شهر کرج آزاد شده بود.

رضا کرمانی هم، سال گذشته در اهواز بازداشت شده بود و با قرار وثیقه آزاد و قرار بوده تا هفته‌ آینده خود را به دادگاه انقلاب اهواز معرفی کند.

در همین حال، نیروهای امنیتی شب ۲۱ شهریور ماه با مراجعه به منزل سینا پارسیان، دیگر عضوحزب پان ایرانیست در شیراز، وی را بازداشت کردند. اکنون تعداد اعضای بازداشت شده این حزب ملی گرای مخالف در روزهای اخیر به ۴ نفر رسيده است.

از سوی دیگر دستگاه قضایی ایران در روزهای اخیر اقدام به صدور احکام زندان برای تنی چند از فعالان حقوق بشر و سیاسی نموده است. محمد غزنويان فعال حقوق زنان و كودكان به پنج سال حبس تعزيری محكوم شد. غزنویان ۱۹ بهمن ماه سال گذشته در قزوین بازداشت و در نهایت با قرار وثیقه در فروردین سالجاری از زندان آزاد شده بود.

محمد رضا رزاقی، وکیل دادگستری و عضو کمیته حقوقی ستاد انتخاباتی میر حسین موسوی، جهت اجرای حکم یک سال حبس، به اجرای احکام دادسرای انقلاب اسلامی (مستقر در زندان اوین)، فراخوانده و به بند ۳۵۰ منتقل شد.

سایت ادوارنیوز نیز خبر داد که حسن اسدی ‌زیدآبادی، عضو زندانی سازمان ادوار از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به پنج سال حبس تعزیری در ارتباط با پرونده پیشینش محکوم شده است.

عاطفه خلفی همسر ‌زیدآبادی در گفتگو با صدای آمریکا گفت که وضعیت کنونی آقای اسدی زیدآبادی در زندان مناسب است و وی تاکنون توانسته با همسرش ملاقات کند. به گفته خانم خلفی، حسن اسدی زید آبادی به صدور حکم حبس خود اعتراض خواهد کرد و منتظر بررسی پرونده خود در دادگاه تجدید نظر خواهد بود.

احمد زید آبادی، عبدالله مومنی، علی ملیحی و علی جمالی دیگر اعضای زندانی سازمان ادوار تحکیم هستند.

XS
SM
MD
LG