لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۳۹

کیهان دولت و بانک مرکزی را به همدستی با غرب متهم کرد


افزایش نرخ ارز و سکه در هفته های اخیر واکنش های متعددی را به لحاظ سیاسی به دنبال داشت.

حسین شریعتمداری سردبیر کیهان، در سرمقاله روز چهارشنبه (پنجم بهمن) این روزنامه به طور تلویحی دولت محمود احمدی نژاد و بانک مرکزی را به همدستی با کشورهای غربی متهم کرد.

کیهان بدون نام بردن از رئیس دولت و رئیس بانک مرکزی نوشت، «افزایش بی‌ رویه و جهشی قیمت سکه و دلار پروژه‌ای هماهنگ با تحریم نفتی ایران از سوی اتحادیه اروپا است.»

این در حالی است که روز گذشته جمعیت ایثارگران، تشکل محافظه کار حامی آیت الله علی خامنه ای، نسبت به تداوم سکوت و بی عملی دولت در برابر سقوط ارزش پول ملی هشدار داده و آن را تحمل ناپذیر دانسته بود.

هرچند در طول سالهای اخیر مقامات جمهوری اسلامی همواره تحریم های اعمال شده را بی اثر دانسته اند، اما درتازه ترین اظهار نظرهای ارائه شده، حیدر مصحلی وزیر اطلاعات ایران، ضمن تایید تلویحی وضعیت نابسامان اقتصاد ایران، گران شدن روزافزون طلا و ارز را بخشی از جنگ روانی سنگین دشمن دانست.

محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصحت نظام، گران شدن روزافزون طلا و ارز را آغاز جنگ اقتصادی آمریکا با ایران و غلامعلی حداد عادل٬ نماینده مجلس شورای اسلامی، افزایش قیمت ها را ناشی از یک توطئه جهانی با همکاری برخی عوامل منطقه‌ای و داخلی دانسته است.

ادعای وجود عوامل داخلی دخیل در افزایش قیمت ها موضعی است که در هفته های اخیر با رها از سوی محافظه کاران منتقد دولت و حامی آیت الله خامنه ای مطرح شده است.

وبسایت جوان آنلاین، پایگاه خبری وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، جریان موسوم به انحرافی را متهم کرد که درپی افزايش فشارهاي داخلي به دنبال پيدا كردن راهي براي گفت‌وگو با امريكاست.

آمریکا و متحدان غربی اش به منظور توقف سیاست های هسته ایران در هفته های اخیر تحریم های گسترده ای را درحوزه خرید نفت و بانک های ایران اعمال کرده است.

XS
SM
MD
LG