لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۱

فدائيان اسلام: احمدی نژاد منحرف است


جمعیت فدائیان اسلام طی مطلبی در وبسایت خود با عنوان «ازعدالت تا... انحراف» دلیل اعتماد مردم به محمود احمدی نژاد را طرح شعار عدالت و نداشتن ظرفیت روحی و عدم خودسازی علمی و اعتقادی را عامل انحراف او دانسته است.

این جمعیت بنيادگرا همچنین در روزهای اخیر با حمله به جبهه پایداری انقلاب اسلامی گفته است طیف قابل توجهی از اصول‌گرایان به رهبری مصباح یزدی، چشم خود را برروی عمل وحدت بسته ‌و علم تفرقه را بلند کرده‌اند.

فدائیان اسلام سی ام آبان ماه امسال طی بیانیه‌ای خطاب به حامیان محمود احمدی‌نژاد هشدار دادند در صورت کنار نگذاشتن آنچه که از آن با عنوان «تفکرات التقاطی٬ ملی‌گرایانه و انحرافی» یاد شده٬ باسرنوشت احمدکسروی مواجه خواهند شد.

محمد رضا یزدان پناه، روزنامه نگار مقیم فرانسه معتقد است، جمعیت فدائیان اسلامی کنونی با جمعیت فدائیان اسلام در پیش از پیروزی انقلاب اسلامی متفاوت است. این تشکل اکنون بخشی از جریان موسوم به اصول گرایی بوده و در مجموع موضع گیری این طیف از محافظه کاران را دنبال میکند.

اما در خصوص تهدید این جمعیت مبنی بر سرنوشت حامیان محمود احمدی نژاد آقای یزدان پناه معتقد است چنین تهدیدی عملاً در حد تهدید بوده و این گروه امکان اقداماتی مشابه ترور احمد کسروی را در این شرایط ندارد.

جمعیت فدائیان اسلام دردههٔ۱۳۲۰خورشیدی توسط طلبهٔ جوانی بنام مجتبی نواب صفوی و باهدف برقراری حکومت اسلامی تشکیل شد.

این گروه اسلام گرای افراطی درسال ۱۳۲۴احمدکسروی، نويسنده و تاریخ‌دان سرشناس، را با ضربات متعدد چاقو ترور کرد و بین سال ۱۳۲۸ تا ۱۳۳۲ دو نخست ‌وزیر بنام های عبدالحسین هژیر و حاجی‌علی رزم‌آرا، و همچنين عبدالحمید زنگنه وزیر آموزش و پرورش رابه قتل رساند.

فدائیان اسلام همچنین سوءقصدهای ناموفقی را به جان پتدشاه وقت، محمدرضا پهلوی، و دو وزیر امورخارجه حسین فاطمی و حسین علاء ترتیب داد.

در حال حاضر محمد مهدی عبدخدائی از اعضای قدیمی و یکی از افراد شرکت کننده در ترور حسین فاطمی دبیرکلی این جمعیت را برعهده دارد. در شورای مرکزی این تشکل بنیاد گرای شیعه افرادی چون آیت الله سیدمهدی طباطبائی، آیت الله سید جعفر شبیری زنجانی، علی فلاحیان، فاطمه نواب صفوی و نادر طالبزاده شرکت دارند.

XS
SM
MD
LG