لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۸

اصولگرايان برای استيضاح وزير امور خارجه خيز برداشته اند


انتصاب محمد شریف ملک زاده از سوی علی اکبر صالحی به معاونت اداری مالی وزارت امور خارجه، واکنش تند محافظه کاران منتقد دولت و خصوصاَ نماینده گان مجلس را برانگیخته و کار را تا ارائه طرح استیضاح وزیر خارجه پیش برده است.

تا لحظه تهیه این گزارش ۲۵ امضا از سوی نماینده گان مخالف برای استیضاح آقای صالحی جمع آوری شده است. در بین اين اسامی نام هایی همچون مطهری، باهنر، كاتوزیان، حسینیان و توکلی به چشم می خورد.

مخالفان انتصاب آقای ملک زاده معتقدند که وی از نزدیکان اسفندیار رحیم مشایی بوده و از وابستگان جریان موسوم به انحرافی محسوب می شود.

در خرداد ماه امسال علی ‌اكبر صالحی در گفت‌وگویی با خبرگزاری فارس از موافقت آقای احمدی نژاد برای برخی تغییرات ساختاری در وزارت امور خارجه خبر داد ه بود.

به گفته رسانه های محافظه کار حامی آیت الله خامنه ای، جریان انحرافی در پی کنترل سیاست خارجی ایران است و این هدف را با ابزارهایی همچون شورای عالی ایرانیان خارج از كشور و طرح خانه ایرانیان، ارسال نمایندگان ویژه محمود احمدی نژاد در مناطق مختلف جهان، تغییر وزیر امور خارجه، سفرهای خارجی و بالاخره نفوذ درون وزارت خارجه پیگیری می کند.

محمد شریف ملک ‌زاده پیش ازاین سمت هایی را در دانشگاه آزاد اسلامی و همچنین معاونت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و ریاست هیئت مدیره شركت نفت ایرانول را در دولت نهم برعهده داشته است.

اسفندیار رحیم‌ مشایی بعد از انتصاب به عنوان رئیس دفتر آقای احمدی نژاد طی حكمی ملک ‌زاده را به عنوان رئیس شورای صیانت از حقوق شهروندی ایرانیان خارج از كشور و سپس دبیر شورای عالی رسیدگی به امور ایرانیان خارج از كشور منصوب کرد. در تاريخ ۵ آبان ماه سال گذشته مجلس شورای اسلامی تصویب كرد تا از این شورا تحقیق و تفحص شود. اما به دلایل نامعلومی این تحقیق و تفحص تا کنون صورت نگرفته است.

در متن نامه استیضاح نمایندگان مجلس یکی از دلایل مخالفت قریب الوقوع بودن دستگیری آقای ملک زاده ذکر شده است، موضوعی که خود آقای ملک زاده در هفته های اخیر آن را رد کرده بود.

XS
SM
MD
LG