لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۴۶

نزاع رهبری و جريان «انحرافی» ادامه دارد


وبسایت رجا نیوز، پایگاه خبری نزدیک به آیت الله مصباح یزدی و یکی از اصلی ترین منابع حامی دولت درگذشته، مبادرت به انتشار مطلبی زده است با عنوان « شما نه تنها منحرف که خیانت کارید.» رجا نیوز در بخشی از این مطلب ضمن تهدید جریان موسوم به «انحرافی» مینویسد، چنانچه بخواهند «حریمها» را شکسته و به بزرگان «بتازند» علیه آنها وارد عمل خواهیم شد.

در واکنش به این مطلب رجا نیوز، وبسایت یکشنبه پایگاه خبری حامی دولت در یاداشتی با عنوان «پروژه جدید تحمیل گران» نوشته است که «یک موی گندیده احمدی نژاد را با آیت الله مصباح عوض نمیکنیم.»

این صراحت کلام و تندی گفتار را این روز ها در کلام بسیاری از طرفین درگیر میتوان دید. این نزاع کلامی همچنين درتحرکاتی عمل گرایانه تر، به افشا گری علیه یکدیگر میپردازند. از چند هفته قبل وبسایت های حامی رهبری نظام در اقدامی گسترده دست به انتشار فایل های صوتی و کلیپ های ویدئویی بر علیه جریان انحرافی زده اند.

علاوه بر این افشاگری های عمومی، وبسایت خانه ملت به نقل از یک نماینده مجلس شورای اسلامی نوشته است، «اسناد «انحراف» نزدیکان محمود احمدی نژاد در حال حاضر آماده بوده و در صورت دستور رهبری منتشر خواهد شد.»

این خبردرحالی منتشر میشود که پیش از این و در تاریخ هفدهم خرداد ماه، محمود احمدی نژاد در واکنش به منتقدان خود گفته بود که آنها هیچ سند و مدرکی برای اتهاماتشان ندارند.

اما در شفاف ترین حمله روزهای اخیروبسایت شفاف نیوز پایگاه خبری نزدیک به محمد باقر قالیباف، با انتشار مطلبی با عنوان «سردار احمدی مقدم اولین کسی بود که احمدی نژاد را پیشنهاد داد» به نقل از حسن بید آبادی، یکی از اعضای شورای شهر تهران، مینویسد، «آقای احمدی نژاد در وزارت كشور و وزارت اطلاعات پرونده داشت و خیلی ها به دنبال این بودند كه ایشان تایید نشود.»

چند روز پس از این افشاگری وبسایت خبری بنا، پایگاه خبری منتقد دولت، از دیگر زوایای پنهان اختلافات محمود احمدی نژآد و آیت الله خامنه ای پرده برداشته و به نقل از آقای میگلی نژاد، نماینده بوشهر، گناوه و دیلم، در مجلس مینوسد، «در پی بروز اختلاف بر سر ابقاء وزیر اطلاعات و قهر سیاسی آقای احمدی نژاد وی به آیت الله خامنه ای گفته است که اگر شرط هایم را می پذیری برمی گردم و ادامه می دهم، اما آقای خامنه ای به احمدی نژاد گفت برو استعفایت را بنویس.»

این نزاع کماکان ادامه دارد و جریان حامی رهبری تلاش دارد تا با استفاده از ابزارهای قانونی نظیر مجلس شورای اسلامی و دیگر نهاد های نظارتی، تحرکات خارج از کنترل دولت را در اختیار خود گرفته و مانع هر اقدامی شوند، اما جریان حامی دولت نیز ظاهرا بر شیوه عملکرد کنونی خود اصرار داشته و قصد عقب نشینی از آن را ندارد.

احمدی نژاد مصلحی را از عضویت در شورای پول و اعتبار برکنار کرد

اکنون با سربلند کردن اختلافات علنی دولت و رهبری نظام در خصوص ابقاء حیدر مصلی در وزارت اطلاعات، پس از چند هفته فروکش ظاهری، محمود احمدی نژاد طی ابلاغی آقای مصلحی را از شورای پول و اعتبار کنار گذاشت.

بنا بر گزارش های هیات وزیران در این ابلاغیه که به امضای آقای احمدی نژاد نیز رسیده است، با استناد به ماده ۸۹ قانون برنامه پنج ساله پنجم توسعه، وزرای اطلاعات و صنایع از این شورا حذف شده و به جای آنها وزای کار و امور اجتماعی، و تعاون را به عنوان اعضای شورای پول و اعتبار تعیین شده اند.

وبسایت محافظه کار رجا نیوز، که پیش از این یکی از منابع تندرو حامی دولت محسوب میشد، در خصوص برکناری حیدر مصلحی از شورای پول و اعتبار به عنوان عالی ترین رکن سیاست گذاری پولی ایران، این اقدام را در شرایط کنونی عجیب دانسته است. اما خود آقای مصلحی گفت که این تصمیم علت خاصی ندارد. قرار بود دو نفر از وزرا انتخاب شوند که من جزو این دو انتخاب نبودم.

رجا نیوز در ادامه با اشاره به تحرکات اخیر جریان موسوم به «انحرافی» نوشته است، وزیر اطلاعات اینبار و در ماجرای کنارگذاشته شدن از شورای پول و اعتبار نیز قربانی تسویه حساب سیاسی جریان نفوذی در دولت شده است.

XS
SM
MD
LG