لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۲۱

مجلس مصوبات دولت را مغایر قوانین کشور دانست


سایت خبری خانه ملت، پایگاه اینترتنی مربوط به مجلس شورای اسلامی، از مغایرت ۳۶ مصوبه دولت، با خلاف قوانین جاری کشور خبر داد.

این منبع همچنین می افزاید علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، در ۳۶ نامه جداگانه به محمود احمدی‌‌نژاد، تذکرات قانونی را به وی ابلاغ کرده است.

در اسفند ماه سال گذشته نیز ۳۸ مصوبه دولت مغایر قوانین جاری کشور تشخيص داده شد و در سال جاری نیز ۲۳ نامه دیگر به محمود احمدی‌نژاد ارسال شده بود.

بر اساس اصل ۱۳۸ قانون اساسی، رئیس دولت موظف است ۱۵ روز پس از دریافت تذکر نامه ها موارد مورد اشاره را اصلاح کند. در صورت عدم اصلاح، رئیس مجلس میتواند مصوبات مشکل دار را باطل اعلام کند.

در سال ۱۳۸۷ دیوان محاسبات کشور بیش از دو هزار تخلف دولت محمود احمدی نژاد را در بودجه سال ۱۳۸۵ اعلام کرده بود.

همچنین در اوایل سال جاری نیز یکی از اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از ۷۲ تخلف در بندهای قانون بودجه سال ۱۳۸۷ تخلف خبر داد.

عمده تخلفات گزارش شده درباره قانون هدفمند کردن یارانه‌ها، درآمدهای نفتی، صادرات و نفت و بنزین وارداتی به کشورهای همسایه و عدم واریز درآمد ناشی از آن به خزانه است.

با وجود اعلام خبر ارسال تذکر نامه های متعدد از سوی مجلس اما، تا کنون هیچ گزارشی درباره لغو مصوبات دولت و يا تصحیح آن گزارش نشده است.

XS
SM
MD
LG