لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۷

حاشيه های سالروز مرگ آيت الله خمينی


آیت‌الله علی خامنه ‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران، در سخنرانی روز شنبه خود در بهشت زهرای تهران، با تاکید بر اینکه حتی در مورد مخالف هم میبایست عدالت به خرج داد تصریح کرد، «مبادا خیال کنید که تقوی این است که انسان مخالف خود را زیر پا له کند.»

وی که در مراسم بیست و دومین سالروز مرگ آیت الله خمینی، بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران، سخن می گفت، با اشاره به آنچه که بهار کشورهای عربی خواند، تاکید کرد، «سرکوب‌ها فایده‌ای ندارد. ملت‌ها بالاخره وقتی بیدار شدند، وقتی قدرت خودشان را شناختند این راه را دنبال خواهند کرد.»

این مراسم در حالی انجام شد که در ماه های اخیر نظام بنیان نهاده شده توسط خمينی شاهد تنش ها و بحرانهای بی سابقه ای بوده است. پس از علنی شدن اختلاف رهبری ودولت محمود احمدی نژاد، فضای بی اعتمادی در سطوح مختلف حکومتی گسترش یافت.

از چند روز پیش از برگزاری این مراسم، برخی منابع نزدیک به محافظه کاران مخالف دولت، درباره احتمال حذف محمود احمدی نژاد از فهرست سخنرانان این مراسم، و یا عدم پخش سخنرانی او از صدا و سیمای حکومتی و برنامه جناح به گفته آنان «فتنه گران» و جريان موسوم به «انحرافی» در مراسم سالروز مرگ آیت الله خمینی هشدار داده بودند.

اما به هر ترتیب سخنرانی پرحاشیه محمود احمدی نژاد نیز، با فاصله یک شب پیش از سخنرانی آیت الله خامنه ای، انجام شد. هرچند که این سخنرانی در نهایت از شبکه خبر تلویزيون حکومتی ایران، و با تاکید بر زنده بودن آن پخش شد، اما پخش این سخنرانی با تاخیری ۱۵ دقیقه ای همراه بود.

از حاشیه های سخنرانی محمود احمدی نژاد میتوان به شعار «مشایی حیا کن، احمدی رو رها کن» در آغاز سخنرانی و شعار «این همه لشگرآمده، به عشق رهبر آمده» در پایان آن اشاره کرد.

از دیگر حواشی پر رنگ این سخنرانی واکنش آقای احمدی نژاد پس از بالا گرفتن شعار های اعتراضی بود. او یک بار دفعتا سخنرانی خود را قطع کرد و بدون مخاطب قرار دادن فرد مشخصی، با زبانی عامیانه، گفت، «مخلص آقای رئیس هم هستیم! نوبت شما هم می​شود...»

به گفته خبرگزاری انتخاب، آقای احمدی نژاد این جملات را خطاب به سعید حدادیان، از حامیان سابق و مخالفان کنونی اش به زبان آورد. به گفته این منبع محمود احمدی نژاد ظاهراً قصد داشت با خطاب قرار دادن آقای حدادیان، شعار گروهی از مردم علیه خود را برنامه ریزی شده توسط این مداح عنوان کند.

XS
SM
MD
LG