لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۷

فعالان حقوق بشر: زندان رجایی شهر تبعیدگاه زندانیان سیاسی است


گروههای مدافع حقوق بشر در ایران اخیرا گزارشهایی در ارتباط با وضعیت زندانیان زندان رجایی شهر کرج منتشر کرده اند. بنا بر این گزارشها، داريوش ارجمند، یکی از زندانیان این زندان، که به مدت ۲ سال در سلول انفرادی در بازداشت بسر می برد، روز سی ام خردادماه سال جاری در يکی از سلول های انفرادی بند يک زندان رجايی شهر کرج، جانش را از دست داد، در حالی که وی هیچ گاه از خدمات درمانی بهره مند نشده بود.

همزمان بهروز جاويد تهرانی، زندانی سیاسی محبوس در زندان رجايی شهر، که تنها زندانی سیاسی بجا مانده از اعتراضات دانشجویی هجدهم تیر ماه ۱۳۷۸ است ، پس از تحمل ۵۳ روز انفرادی، روز گذشته به بند عمومی(بند يک) اين زندان منتقل شد. وی از دهم خردادماه سال جاری، و برای چندمین بار از زمان محبوس شدنش، به سلول انفرادی منتقل شده بود و ۸ روز از این مدت را در اعتصاب غذا بسر برد.

وضعیت زندان رجايی شهر که به دلیل مناسب نبودن شرایط بهداشتی آن، عدم رسيدگی پزشکی، تراکم زندانیان و نحوه برخورد مسولان زندان با زندانیان مورد انتقاد گروههای مدافع حقوق بشر قرار گرفته بود، در سالهای اخیر با انتقال زندانیان سیاسی به این زندان توجه بیشتری را بر انگیخته است.

فعالان حقوق بشر معتقدند که از زندان رجایی شهر به عنوان تبعیدگاه زندانیان سیاسی استفاده می شود، و با انتقال زندانیان سیاسی به بندهای این زندان و نگهداری آنان در کنار زندانیان عادی که برخی از آنان جرایم سنگینی از جمله قتل و شرارت مرتکب شده اند، بدون توجه به مساله تفکیک جرایم، زندانیان سیاسی فشار مضاعفی را متحمل می شوند. اخیرا جمعی از زندانیان سیاسی بند ۴ زندان رجایی شهر در نامه ای به دادستان تهران نسبت به وضعیت غیربهداشتی بند ها و شرایط حاکم بر زندان رجایی شهر اعتراض کردند. نويسندگان اين نامه نوشته اند که زندانیان شرور و معتاد و همچنین زندانبانان زندانیان سیاسی را مورد ضرب و شتم قرار می دهند، و آنها بارها به انتقال به سلولهای انفرادی تهدید شده اند.

مسولان جمهوری اسلامی، از جمله مسولان سازمان زندانهای کشور، همواره اين قبيل اتهامات را رد کرده و وضعیت زندانهای ایران را مناسب توصیف می کنند.

پیش از این دو زندانی سیاسی، امیر حشمت امیر ساران و ولی فیض مهدوی، بطور مشکوکی جان خود را در این زندان از دست دادند، و خبرهايی مبنی بر وضعیت نامناسب برخی دیگر از زندانیان سیاسی این زندان از جمله منصور اسانلو و ارژنگ داودی منتشر شده است.

مجموعه فعالان حقوق بشر نیز در اوایل خرداد ماه با انتشار ویدیویی از وجود شکنجه در زندان رجایی شهر خبر داد.

چندی پیش، و پس از اعدام پنج زندانی سیاسی در ایران، برخی دیگر از زندانیان سیاسی و روزنامه نگاران از جمله احمد زید آبادی، عیسی سحر خیز، مسعود باستانی، حشمت الله طبرزدی، داود سلیمانی، رسول بداغی، مهدی محمودیان و دکتر رفیعی نیز از زندان اوین به زندان رجایی شهر منتقل شدند.

XS
SM
MD
LG