لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۴۳

گرامی داشت زندانيان سياسی در واشنگتن


عصر روز سه شنبه هشتم شهریور ماه، میدان دوپانت شهر واشنگتن، پایتخت آمریکا، شاهد مراسم گرامی داشت زندانیان سیاسی بود.

در این مراسم که به انگیزه زادروز احمد زید آبادی، مهدیه گلرو، امید کوکبی برگزار شد، نماینده سازمان عفو بین الملل طی سخنرانی به تشریح وضعیت حقوق بشر در ایران پرداخته و بخشی از فعالیت های این سازمان را برای حاضران تشریح کرد.

علی افشاری یکی از سخنرانان این مراسم، هدف از گرد همائی را تجلیل از روزنامه نگاران در بند عنوان کرد.

علی اکبر موسوی خوئینی، نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی، از دیگر سخنرانان این مراسم بود. آقای موسوی ابراز امیدواری کرد که در آستانه بازگشایی مدارس، مردم ضمن همراهی با خانواده های زندانيان سیاسی، شرایطی را ایجاد کنند تا فرزاندان آنان سال تازه تحصیلی را با امیدواری بیشتری آغاز کنند.

فریبا داوودی مهاجر روزنامه نگار و فعال حقوق زنان نیز طی سخنانی به مرور ویژگی های شخصیتی احمد زید آبادی پرداخته و او را به حق شایسته عنوان «شرافت اهل قلم» دانست.

در بخشی از این مراسم نیز پروانه وحید منش، روزنامه نگار مقیم واشنگتن، بیانیه ای را برای حضار قرائت کرد. در ادامه این مراسم فیلم مستندی از تاریخچه روزنامه نگاری در ده سال اخیر به همراه مصاحبه هائی از برخی روزنامه نگاران شناخته شده ایرانی پخش شد.

در پایان، برگزار کنندگان در جمع حاضرین غیر ایرانی حضور یافته و به پرسش های آنان در باره وضعیت حقوق بشر درایران پاسخ گفتند و بيانيه ای را در بين مردم پخش کردند. در اين بيانيه آمده است که ، «در حالی سالروز تولد احمد زیدآبادی یکی از برجسته ترین و تاثیرگذارترین روزنامه نگاران ایرانی را به شادی نشسته ایم که ایران از سوی نهادهای حقوق بشری جهانی به عنوان خطرناکترین کشور برای فعالیت مطبوعاتی معرفی شده است.» در جای ديگری آمده است، «جمهوری اسلامی ایران با نقض آشکار آزادی بیان و مطبوعات و با نادیده گرفتن بند ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر که اعلام می دارد هرکسی حق آزادی عقیده و بیان دارد و حق مزبور شامل آن است که از داشتن عقاید خود بیم و اضطرابی نداشته باشد و در کسب اطلاعات و افکار و در اخذ و انتشار آن به تمام وسایل ممکن و بدون ملاحظات مرزی آزاد باشد عامدا با حقوق اساسی و ابتدایی شهروندان ایرانی که در سطحی بالاتر روزنامه نگاران و نویسندگان را شامل می شود مخالفت کرده بر آن پا می فشارد.»

XS
SM
MD
LG