لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۹

درگیری فیزیکی در صحن علنی مجلس شورای اسلامی


روز سه شنبه، ششم ديماه، صحن علنی مجلس شورای اسلامی شاهد درگیری فیزیکی مديرعامل سازمان هدفمند سازی یارانه ها و نماینده حوزه فریمان شد. تشنجات در هنگام اعلام گزارش مربوط به هدفمند سازی یارانه ها بوقوع پيوست.

بهروز مرادی، مديرعامل سازمان هدفمند سازی یارانه‌ها، در انتقاد به آمارهای ارائه شده درخصوص قانون هدفمندی یارانه‌ها از آمارهای سید‌حسین حسینی، نماينده فريمان، با عنوان «آمار کوچه بازاری» یاد کرد، و این امر موجب برآشفتن نماینده فریمان شد. بنا بر گزارش ها آقای مرادی به صورت نماینده مجلس سيلی زد و درگیری فیزیکی مابين به مجروح شدن نماینده دولت از ناحیه گردن منتهی شد.

هرچند دیگر نمایندگان مجلس مانع ادامه درگیری شدند اماعلی لاریجانی، رئیس مجلس، دستور اخراج آقای مرادی را از مجلس صادر کرد.

بر اساس قانون هدفمندسازی يارانه​ها، دولت تنها مجاز است که ما به تفاوت افزايش قيمت حامل​های انرژی را به حساب هدفمندسازی يارانه​ها ریخته و آن را به عنوان درآمد محسوب کند. بنا به گفته نمایندگان مجلس شورای اسلامی، دولت به ازای اجرای اين قانون، همه درآمدهای حاصل از برق و آب را نیز به حساب هدفمندسازی يارانه​ها واریز کرده و از آن برای پرداخت يارانه​های نقدی استفاده کرده است.

اما مديرعامل سازمان هدفمند کردن يارانه​ها این ادعای نمايندگان را مردود دانست و گفت دولت فقط ما به تفاوت قيمت ها را به حساب هدفمندسازی واریز کرده است.

در همین رابطه محمدرضا فرزین، دبیر ستاد هدفمندی یارانه‌ها، روز سه شنبه اعلام کرد اقشاری که از نظر دولت مرفه هستند باید از گردونه یارانه نقدی خارج شوند. این رقم حدود ۱۰ میلیون نفر را شامل می‌شود.

به گفته فرزين، دولت در گام اول با شناسایی افراد «مرفه» و با ارسال نامه به آنها خواستار کناره‌گیری داوطلبانه آنها از دریافت یارانه خواهد شد و در گام‌های بعدی روش‌های دیگری را به کار خواهد گرفت.

دولت محمود احمدی نژاد در سال گذشته همواره خود را در اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها موفق دانسته است.

XS
SM
MD
LG