لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۸

تغييرات در تعداد نمايندگان مجلس


كميسيون‌هاي امنيت ملي و شوراها و امور داخلي مجلس شورای اسلامی، با تغييرات در تعداد نمايندگان ۱۵ استان موافقت کرد.

طرح افزایش تعداد نمایندگان در مجلس نهم، دوم مردادماه از سوی دولت محمود احمدی نژاد و بر اساس اصل ۶۴ قانون اساسی به مجلس ارائه شد.

طبق این طرح قرار است تعداد نمایندگان از ۲۹۰ در حال حاضر، به ۳۱۰ نماینده افزایش یابد.

بر اساس اصل ۶۴ قانون اساسی تعداد نمایندگان مجلس شورای اسلامی ۲۷۰ نفر است، اما از تاریخ همه پرسی سال ۱۳۶۸ هجری شمسی با توجه به افزايش جمعيت و تغيير شرایط انسانی، سیاسی، و جغرافیایی این امکان وجود دارد که هر ده سال حداکثر بیست نفر به تعداد نمایندگان مجلس اضافه شود.

هر چند بخشی از این لایحه در حال حاضر به تصویب رسیده است، اما یکی از ایراد های وارد شده به لایحه دولت، افزوده شدن ۲۱ نماینده بجای ۲۰ نماینده است.

ناظران سیاسی معتقدند قید «حداکثر ۲۰ نماینده» در قانون اساسی افزایش بیش از ۲۰ نماینده را غیر ممکن میکند. اما به هر ترتیب پذیرش این موضوع در نهایت بر عهده مجلس خواهد بود.

تغییرات در استان های آذربايجان غربي، اصفهان، بوشهر، البرز، چهارمحال و بختياري، خراسان رضوي، خراسان شمالي، زنجان، سيستان و بلوچستان، قزوين، كرمانشاه، مازندران، هرمزگان و همدان انجام خواهد شد.

همچنین در استان تهران، شهر ري از شهر تهران جدا شده و در دور آينده ۲ نماينده مستقل خواهد داشت؛ يك نماينده نيز از شهر تهران كم شده و به رباط كريم اضافه خواهد شد.

XS
SM
MD
LG