لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۳۶

ایران برای فروش نفت شرط می گذارد


تولید نفت ایران ۱۵ هزار بشکه در روز کاهش یافت. سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) روز یک شنبه ۲۱ شهریور ماه در تازه ترین گزارش ماهانه خود اعلام کرد تولید نفت ایران در مرداد ماه سال جاری با کاهش ۱۵ هزار بشکه ای به ۳ میلیون و ۶۸۰ هزار بشکه در روز کاهش یافته است.

بر اساس گزارش اوپک، تولید نفت خام ایران در تیر ماه (ژوئیه) هم با کاهش ۱۰ میلیون بشکه ای به ۳ میلیون و ۶۹۵ هزار بشکه در روز رسیده بود.

همچنين ايران در خرداد ماه سال جاری کاهش ۱۹ هزار بشکه ای را تجربه کرد، به طوری که تولید نفت ایران در خرداد ماه امسال (ژوئن) ۳ میلیون و ۷۱۰ هزار بشکه گزارش شد.

در حالی که تا پایان برنامه چهارم توسعه ظرفیت تولید نفت خام ایران به بیش از ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه در روز رسید، قرار است این ظرفیت تا پایان برنامه پنجم توسعه به ۵ میلیون و ۱۵۰ هزار بشکه در روز افزایش یابد.

در همین حال محسن خجسته مهر، معاون وزیر نفت، روز شنبه ۲۰ شهریور ماه در گفت و گو با خبرگزاری مهر، با تاکید بر این که متقاضیان نفت ایران انحصاری نیستند، گفت، «در حال حاضر وضعیت تقاضا در بازار به گونه ای است که ایران برای فروش نفت حتی شرط هم می گذارد.»

هم زمان روزنامه خبر در یکی از تیترهای داخلی خود روز یک شنبه ۲۱ شهریور ماه با اشاره بر این موضوع که «طی سه ماه گذشته صنعت نفت کشور شاهد ۵ حادثه آتش سوزی در یک میدان نفتی، دو مجتمع پتروشیمی، یک چایگاه بنزین و خط لوله بوده» تیتر گزارش را «ایمنی در پروژه های نفتی خواب است» انتخاب کرد.

این منبع ابراز تاسف کرده است که «بخش خصوصی آمادگی برای عهده گرفتن مدیریت مجتمع های پتروشیمی را ندارد» زیرا، به نوشته این روزنامه، «بخش خصوصی قادر نبوده به قدر کافی رشد کند.»

این منبع تاکید دارد که «می بایست برای این مشکل چاره ای اندیشید.»

این در حالی است، که حسن غفوری فرد، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی و استاد دانشگاه، بعد از ظهر روز یکشنبه در گفت و گو با سایت خبری تحلیلی تابناک، اظهار داشت، «کم تر از ۱۴ درصد واگذاری ها که حدود ۷۰ هزار میلیارد تومان است به بخش خصوصی واقعی بوده است.»

این مقام با تاکید بر این که در بعد اقتصادی، نقطه مهمی از دولت دهم مشاهده نشده است، خاطر نشان کرد، «قانون هدفمند کردن یارانه ها هم هنوز اجرا نشده است و هر چه اجرای این قانون به تاخیر بی افتد، شوک اقتصادی بیش تر خواهد بود.»

در همین زمینه بامداد روز یکشنبه پایگاه خبری تحلیلی فرارو، در گزارشی با عنوان «سرانجام قیمت بنزین چه خواهد شد» نوشته است، «در حالی که ۱۰ روز دیگر تا آغاز اجرای هدفمند کردن یارانه ها طبق زمان اعلام شده باقی مانده است اما اخبار ضد و نقیضی درباره قیمت بنرین با اجرای این قانون منتشر شده است.»

در همین حال خبرگزاری فارس، بامداد روز یکشنبه بر اساس گزارش های رسمی، از ورود ۱۰ تن طلای دیگر به کشور در مرداد ماه سال جاری و عبور واردات این محصول به کشور در پنج ماه گذشته از مرز ۳۳ تن خبر داد.

هم زمان محمد کشتی آرای رئیس اتحادیه کشوری طلا و جواهر در گفت و گو با خبرگزاری مهر بعد از ظهر روز یکشنبه اعلام کرد قیمت سکه تمام طرح جدید و قدیم روز یک شنبه به ترتیب ۱۰۰۰ و ۳۰۰۰ تومان کاهش یافت.

قیمت هر قطعه سکه طرح قدیم بهار آزادی روز یک شنبه ۳۲۲ تومان، طرح جدید ۳۱۳ هزار تومان، نیم سکه ۱۵۷ هزار تومان و ربع سکه نیز ۸۰ هزار تومان معامله شد.

قیمت هر گرم طلای زرد ۱۸ عیار را نیز ۳۱ هزار و ۵۰۰ تومان گزارش شده، که خبر از کاهش ۲۵۰ تومانی هر اونس طلا، نسبت به روز پنج شنبه ۱۸ شهریور ماه دارد.

قیمت هر دلار آمریکا و یورو روز یک شنبه در بازار تهران، به ترتیب ۱۰۵۷ و ۱۳۵۳ تومان اعلام شد.

XS
SM
MD
LG