لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۱

موضع ضد و نقيض ايران در قبال کشورهای اروپايی


موضع ضد و نقيض ايران در قبال کشورهای اروپايی
موضع ضد و نقيض ايران در قبال کشورهای اروپايی

در حاليکه مقامات جمهوری اسلامی ايران درتهران، به تلافی از تحريم اتحاديه اروپا، خود را برای قطع فروش نفت به ۲۷ کشور عضو اين اتحاديه آماده ميکنند، احمد قلعه بانی، مدير عامل شرکت ملی نفت ايران، روز يکشنبه هشدار داد که قيمت هر بشکه نفت در بازارهای جهانی به ۱۲۰ تا ۱۵۰ دلار خواهد رسيد

در همين حال مدير عامل شرکت ملی نفت ايران از ۲۷ کشور عضو اتحاديه اروپا خواست تا با ايران قراردادهای درازمدت خريد نفت به امضاء برسانند، در غيراينصورت نفت ايران را از دست خواهند داد. آقای قلعه بانی همچنين گفت تهران در نظر دارد با توسعه پالايشگاه های نفتی کشور، بجای فروش نفت به بازارهای جهانی، آنرا در ايران پالايش کند.

او گفت که تصميم نهايی قطع فروش نفت به اروپا با مقام رهبریست.

اتحاديه اروپا، بمنظور متوقف کردن برنامه های مظنون اتمی جمهوری اسلامی ايران، هفته گذشته اعلام کرد که در تابستان امسال، يعنی در ماه ژوييه، خريد نفت از جمهوری اسلامی ايران را تحريم خواهد کرد.

تحريم اتحاديه اروپا زمانی اعلام شد که درست يک هفته پيش از آن، آمريکا معامله با بانک مرکزی جمهوری اسلامی ايران را تحريم کرد، که البته هنوز اين قانون بمورد اجراء گذاشته نشده است.

از سوی ديگر تهران نيز در يک اقدام متقابل گفت که فروش نفت به اتحاديه اروپا را بزودی قطع خواهد کرد. تلويزيون دولتی ايران روز شنبه به نقل از ناصر سودانی، نماينده مجلس شورای اسلامی، اعلام کرد تا زمانيکه اتحاديه اروپا تحريم عليه ايران را لغو نکند، تهران به آنها يک قطره نفت نخواهد داد.

اما در همين رابطه، قانونگذاران مجلس شورای اسلامی ايران در حال تهيه پيش نويس لايحه ای هستند، که در صورت تصويب، از دولت خواهد خواست تا بيدرنگ فروش نفت به اتحاديه اروپا را قطع کند. قرار بود که پيش نويس اين لايحه مراحل نهايی خود را طی کرده و روز يکشنبه به مجلس شورای اسلامی تسليم شود، اما سخنگوی کميته انرژی مجلس شورای اسلامی گفت که تسليم اين لايحه احتمالاً تا روز جمعه به تأخير افتاده است.

در حال حاضر فقط ۱۸ درصد نفت ايران به اتحاديه اروپا صادر ميشود. آمريکا و اتحاديه اروپا بر این باورند که جمهوری اسلامی ايران در صدد توليد سلاح اتمی است، ولی جمهوری اسلامی ميگويد که هدف برنامه اتمی ايران صرفاً صلح جويانه است.

نمايندگان آزانس بين المللی انرژی اتمی اکنون در ايران هستند تا مراکر غنی سازی اورانيوم کشور را مورد بازرسی، قرار دهند.

XS
SM
MD
LG