لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۴

ارسال دعوت نامه ایران برای بازدید از تاسیسات اتمی


ارسال دعوت نامه ایران برای بازدید از تاسیسات اتمی
ارسال دعوت نامه ایران برای بازدید از تاسیسات اتمی

ایران از دیپلمات های خارجی دعوت کرده تا از تاسیسات اتمی این کشور بازدید کنند. در حالی که برخی منابع دیپلماتیک می گویند تهران چندین قدرت جهانی در این برنامه نادیده گرفته است.

مقام های ایرانی روزهای ۱۵ و ۱۶ ژانویه برای این دیدار پیشنهاد کرده و همه هزینه هایش را نیز تقبل کرده اند. این دیدار پیش از مذاکرات ایران با گروه ۵+۱ که قرار است تا پایان ماه جاری در استانبول برگزار شود ،انجام خواهد شد.

این منابع روز دوشنبه گفته بودند ایران از روسیه و چین– دو عضو گروه – همراه با مصر، کوبا و مجارستان، رییس فعلی اتحادیه اروپا، برای این دیدار دعوت به عمل آورده است. در این صورت این دعوت چهار عضو دیگر گروه۵+۱- آمریکا، بریتانیا، فرانسه و آلمان – را شامل نمی شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی روز سه َشنبه گفت« دعوتنامه ها برای نمایندگانی از کشورهای اتحادیه اروپا، برخی از گروه کشورهای غیر متعهد، و از اعضای گروه ۵+۱ ارسال شده است.»

چین روز سه شنبه دریافت دعوتنامه را تایید کرد. اما مشخص نکرد که آیا نماینده ای برای این بازدید اعزام خواهد کرد یا نه ؟ سخنگوی وزارت امورخارجه چین گفته است « دولت متبوعش در حال گفتگو با ایران است.»

در همین حال برخی گزارش ها حاکی است مجارستان نیز به عنوان رییس دوره ای اتحادیه اروپا نیز دعوت شده است.رسانه های دولتی ایران به نقل از رامین مهمانپرست سخنگوی وزارت امور خارجه گزارش داده اند دعوتنامه ها در راستای اقدامات قبلی در مورد«فعالیت های اتمی شفاف و صلحجویانه» ایران ارسال شده است.مقام های ایرانی می گویند این تور دیپلماتیک دیداری از مرکز از غنی سازی اورانیوم در نطنز و نیز تاسیسات آب سنگین در اراک را شامل می شود.

XS
SM
MD
LG