لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۰۳

پایان نخستین دور مذاکرات اتمی استانبول


پایان نخستین دور مذاکرات اتمی استانبول
پایان نخستین دور مذاکرات اتمی استانبول

نمایندگان ایران و شش قدرت جهانی به نخستین جلسه بحث درباره برنامه اتمی تهران در استانبول پایان دادند، اما در مورد پیشرفت در مذاکرات گزارشی دریافت نشده است.

مذاکره کنندگان پیش از صرف ناهار جلسه دو ساعته ای تشکیل دادند. خبرگزاری رویترز می گوید ایران هیچ علامتی که حاکی از آمادگی آن برای دادن امتیازاتی باشد نشان نداد.

جمهوری اسلامی ایران گفته است حاضر نیست درباره متوقف ساختن فعالیت های غنی سازی اتمی بحث کند، با این حال مقام های ایرانی می گویند مذاکرات در یک «فضای مثبت» آغاز شد.

رسانه های دولتی ایران به نقل از معاون امور رسانه ای شورای امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران می گویند حقوق اتمی ایران مقوله ای برای بحث نبود.

روز پنجشنبه، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت ایالات متحده انتظار ندارد مذاکرات به موفقیت های عمده ای منجر شود، اما مذاکره کنندگان آمریکا مایل هستند درباره پیشنهاد معاوضه سوخت اتمی، که برای منعکس ساختن پیشرفت ایران در غنی سازی از سال ۲۰۰۹ به روز در آمده باشد، بحث کنند.

علی اصغر سلطانیه نماینده ایران در آژانس بین الملی انرژی اتمی روز پنجشنبه گفت تهران آماده است درباره امکان معاوضه سوخت برای ادامه کار رآکتورهایش بحث کند.

وی گفت قدرت های جهانی نیاز دارند در مورد چنین معامله ای به سرعت عمل کنند، زیرا زمانی که تهران وارد ساختن اورانیوم ۲۰ درصد غنی شده به رآکتورها را آغاز کند، دیگر نیازی به آن نخواهد بود.

بر اساس این پیشنهاد، ایران اورانیوم کمتر غنی شده را با سوخت مورد نیاز رآکتورهایی که ایزوتوپ های پزشکی تولید می کنند، معاوضه خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG