لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۴۳

آغاز مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ در استانبول


آغاز مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ در استانبول
آغاز مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ در استانبول

دیپلمات های ارشد ۵ کشور عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل و آلمان برای گفت و گو با مذاکره کنندگان ایرانی درباره برنامه اتمی این کشور به ترکیه رفته اند.

ایران در روزهای اخیر در مورد آن چه مایل است درباره آن بحث شود، موضع گیری کرده است . برخی از مقام های بلندپایه ایران گفته اند «تهران در مورد پرونده اتمی مذاکره نخواهد کرد.» دیگران اظهار نظر کرده اند که تهران فقط مایل است در زمینه معاوضه سوخت اتمی برای ادامه کار رآکتورهایش گفت و گو کند. در جلسه های روز جمعه و شنبه دیپلمات های گروه ۱+۵ امیدوارند مذاکرات به آن چه نگرانی های ناشی از تلاش ایران برای تولید تسلیحات اتمی خوانده می شود، بپردازد.

سرپرستی هیات آمریکا را ویلیام برنز معاون وزارت امور خارجه بر عهده دارد. سخنگوی وزارت امور خارجه روز پنجشنبه ابزار امیدواری کرد مذاکرات استانبول با یک «روند معقول و عملی» منجر شود.

سعید جلیلی، مذاکره کننده ارشد ایران می گوید آژانس بین المللی انرژی اتمی بارها تایید کرده است که برنامه اتمی کشور او پیمان های ممنوعیت گسترش تسلیحات اتمی را نقض نمی کند. رسانه های دولتی ایران می گویند جلیلی این نظر را روز پنجشنبه پس از ورود به استانبول ابراز داشت.

در جای دیگر خبرگزاری رویترز جداگانه به نقل از علی اصغر سلطانیه نماینده جمهوری اسلامی در آژانس بین المللی انرژی اتمی می نویسد «قدرت های جهانی نیاز دارند به سرعت به پیشنهاد معاوضه سوخت اتمی بپردازند.» وی تاکید کرده وقتی تهران تزریق اورانیوم غنی شده به رآکتورها را آغاز کند، نیازی به این معامله نخواهد بود.

در همین حال سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه روز پنجشنبه، در ترکیه به خبرنگاران گفت «آمریکا و غرب باید از وضع تحریم های یک جانبه بیشتر علیه ایران پرهیز کنند زیرا این اقدام نتیجه معکوس در پی خواهد داشت.»

XS
SM
MD
LG