لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۱۹

آمانو: تولید اورانیوم غنی شده ایران ۳ برابر افزایش یافته است


آمانو: تولید اورانیوم غنی شده ایران ۳ برابر افزایش یافته است
آمانو: تولید اورانیوم غنی شده ایران ۳ برابر افزایش یافته است

مدير آژانس بين المللی انرژی اتمی، وابسته به سازمان ملل متحد، روز دوشنبه در جريان نشست شورای ۳۵ نفره آژانس گفت نمی تواند درباره فعاليتهای ايران اطمينان قطعی دهد و قادر نيست تاييد کند که تمام مواد هسته ای در ايران برای مقاصد صلح آميز مورد استفاده قرار می گيرد. وی افزود: «ايران از اواخر سال گذشته ماهانه ميزان توليد اورانيوم با غنای بالای خود را ۳ برابر افزايش داده است.»

آقای آمانو گفت به رغم مذاکرات فشرده، تاکنون هيچ توافقی بر سر دستيابی به چارچوبی مشخص برای حل اين مسائل حاصل نشده است و تاکيد کرد که تحقيقات بايد حول اولويت های آژانس صورت گيرد و نه ايران.

مديرکل آژانس در ماه های گذشته بارها گفته بود که بازرسان نهاد تحت امر وی نتوانسته اند وارد مراکز هسته ای ايران شوند و به دانشمندان هسته ای و اسناد و مدارک مربوط به فعاليت های اتمی تهران دسترسی پيدا کنند.

انتظار می رود اعضای هیات مدیره آژانس در پايان نشست اين هفته، خواستار همکاری ايران با آژانس برای رفع اتهام درباره ماهيت نظامی برنامه هسته ای آن کشور شوند. اما انتظار نمی رود قطعنامه ای علیه ايران صادر شود.

ايران در ماههای اخير مذاکراتی با آژانس برای رسيدن به چارچوبی در زمينه حل و فصل برنامه اتمی خود انجام داده و ديپلمات ها می گويند که آژانس به دنبال دادن فرصت بيشتری به ايران است.

ايران متهم است که در پوشش فعاليتهای صلح آمیز هسته ای، در صدد دستيابی به دانش لازم برای ساخت بمب اتمی است؛ اما ايران هرگونه تلاش در ساختن بمب اتمی را رد می کند.

XS
SM
MD
LG