لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۱۶

ایران: هدف از حضور بازرسان مذاکره است نه بازدید از تاسیسات اتمی


ایران: هدف از حضور بازرسان مذاکره است نه بازدید از تاسیسات اتمی
ایران: هدف از حضور بازرسان مذاکره است نه بازدید از تاسیسات اتمی

هیاتی از بازرسان اتمی ارشد آژانس بین المللی انرژی اتمی در ایران به سر می برند. ایران می گوید هدف از حضور بازرسان اتمی ارشد سازمان ملل در تهران، مذاکره با مقامهای این کشور است، نه بازدید از تشکیلات هسته ای ایران.

رامین مهمانپرست سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز سه شنبه گفت هدف رسیدن به چارچوبی برای گفتگو و همکاری میان ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی است . وی افزود روشن نیست که دیدار هیأت آژانس چگونه بر مذاکرات با اعضای دائمی شورای امنیت و آلمان تاثیر خواهد گذاشت.

رادیوی ایران روز دوشنبه گفت این هیات امیدوار بود بتواند با دانشمندان اتمی ایران دیدار و از تاسیسات پارچین بازدید نماید. تاسیسات پارچین یک پایگاه نظامی در نزدیکی تهران است که به تولید سلاحهای متعارف می پردازد و این شک وجود دارد که از این مکان به منظور برنامه اتمی مخفی ایران استفاده می شود. مقامات ایران همواره این ادعا را رد کرده اند.

روز سه شنبه احمد قلعه بانی رئیس شرکت ملی نفت ایران گفت ایران هرگز از نفت به عنوان «اهرم» استفاده نکرده است. آقای قلبعه بانی روز دوشنبه – یک روز بعد از آن که فروش نفت به فرانسه و انگلستان متوقف شد - تهدید کرده بود صادرات نفت خام به دیگر کشورهای اروپایی را قطع می کند. خبرگزاری مهر ایران روز دوشنبه از قلعه بانی نقل کرده که گفته است: صادرات نفت به اسپاینا، ایتالیا، یونان، پرتقال و هلند، اگر این کشورها به اعمال خصمانه خود علیه ایران ادامه دهند، قطع خواهد شد.

ایالات متحده، اسرائیل، و دیگر کشورها ایران را متهم به تلاش در دستیابی به سلاح اتمی در پوشش برنامه صلحجویانه می کنند. ایران می گوید برنامه اتمی اش صرفاً مقاصد صلحجویانه دارد.

XS
SM
MD
LG