لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۳

رونمایی از نسل جدید سانتریفوژ در ایران


رونمایی از نسل جدید سانتریفوژ در ایران
رونمایی از نسل جدید سانتریفوژ در ایران

ایران با فاش کردن آنچه آنرا نسل جدیدی از سانتریفیوژ می نامد، پیشرفت توانایی های اتمی خود را جشن می گیرد.

تلویزیون دولتی جمهوری اسلامی روز چهارشنبه تصاویر محمود احمدی نژاد را پخش کرد که میله های اورانیوم غنی شده با غلظت ٢٠ درصد را در یک رآکتور اتمی که برای پژوهش های پزشکی بکار می رود، قرار می داد.

به گزارش تلویزیون دولتی ایران، نسل جدید سانتریفیوژ برای غنی سازی اورانیوم در این کشور تولید شده است. بنابر این گزارش سانتریفیوژهای جدید از سرعت بیشتری برخوردارند.

ایران این تحول را گامی در جهت پیشرفت در چرخه کامل سوخت اتمی، علیرغم تحریم های غرب و سازمان ملل متحد توصیف کرده است.

غرب هدف برنامه اتمی ایران را ساختن تسلیحات اتمی می داند، اتهامی که تهران آن را رد می کند. رآکتور تهران ایزوتوپ اتمی برای بیماران سرطانی تولید می کند.

در این میان قرار است تیمی از آژانس بین المللی انرژی اتمی روز دوشنبه دیداری دو روزه از ایران را آغاز کند.

بازرس اصلی آژانس گفت کارشناسان در جریان سفری در اواخر ژانویه به تفصیل درباره برنامه اتمی ایران با مقامات این کشور گفت و گو کردند و کارهای زیادی وجود دارد که هر دو طرف باید انجام دهند.

آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارشی که در ماه نوامبر منتشر کرد گفت شواهدی وجود دارد که ایران در تلاش است با نقض تحریم ها و توافق های بین المللی، سلاح اتمی تولید کند. ایران می گوید گزارش بر اطلاعات نادرست و ساختگی استوار است.

غرب معتقد است ایران در حال دسترسی به توانایی ساخت بمب اتمی است و به این دلیل تحریمهایی را علیه ایران اعمال کرده است تا تهران دست از غنی سازی اورانیوم بردارد. ایران می گوید برنامه هسته ای اش صلح آمیز است.

XS
SM
MD
LG