لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۰۱

دیپلمات ها: ایران غنی سازی اورانیوم را در یک تاسیسات زیرزمینی آغاز می کند


В Нью-Йорке продолжаются массовые акции протеста
В Нью-Йорке продолжаются массовые акции протеста

بنا به گفته دیپلمات ها در وین، ایران غنی سازی اورانیوم را در تاسیساتی آغاز کرده است که می تواند اورانیوم غنی شده را در آن به سرعت برای استفاده احتمالی در ساخت بمب اتمی مورد استفاده قرار دهد.

دیپلمات های نزدیک به نهادهای بین المللی ناظر بر برنامه های اتمی روز دوشنبه گفتند که سانتریفوژهای ایران در مجتمع زیرزمینی «فوردو» در نزدیکی شهر مذهبی قم، اورانیوم را با خلوص بیست درصد پالایش می کنند.

این گزارش نگرانی های بین اللملی در مورد تصمیم ایران برای توسعه برنامه ساخت سلاح های اتمی افزایش می دهد. ایران ادعا کرده است بلندپروازی های هسته ای این کشور صلح آمیز هستند.

مجموعه «فوردو» زیر یک رشته کوه واقع شده و نسبت به حمله هوایی احتمالی کشورهای مخالف برنامه اتمی ایران، از امنیت بیشتری برخوردار است.

ایران اعلام کرده بود خود را آماده کرده است تا عملیات غنی سازی اورانیوم با بالاترین درجه خلوص را از تاسیسات اتمی نظنز واقع در مرکز ایران که روی سطح زمین قرار دارد، به مجمتع زیرزمینی «فوردو» منتقل کند.

ایران ادعا کرده است برنامه هسته ای این کشور صرفاً برای تولید برق و تولید اورانیوم برای تحقیقات پزشکی در نظر گرفته شده است.

بیشتر فعالیت تاسیسات نظنز بر غنی سازی و پالایش اورانیوم با غلظت به نسبت پایین تر ٣̷٥ درصد متمرکز بوده است.

غنی سازی با غلظت بیست درصد در مجتمع «فوردو» مدت زمان مورد نیاز ایران برای غنی سازی اورانیوم با غلظت نود درصد به هدف ساخت سلاح های اتمی را کاهش خواهد داد.

ایالات متحده و متحد آن اسراییل، راهبرد گزینه نظامی به هدف متوقف کردن برنامه اتمی ایران را رد نکرده اند. ظن آن ها بر این است که توسعه برنامه اتمی ایران به هدف توانمند کردن این کشور برای تولید سلاح های اتمی است.

اسراییل یک ایران مسلح به سلاح های اتمی را تهدیدی برای موجودیت یک کشور یهودی قلمداد می کند.

لئون پانه تا، وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا در مصاحبه تلویزیونی روز یکشنبه خود گفت برنامه اتمی ایران تا مرحله ساخت بمب اتمی پیشرفت نکرده است. وی در عین حال به رهبران ایران هشدار داد که اگر در این مسیر قدم بردارند، ایالات متحده آن ها را متوقف خواهد کرد.

وی گفت واشنگتن به اتخاذ یک رویکرد «مسئولانه» برای اعمال فشار سیاسی و اقتصادی بر ایران ادامه خواهد داد تا از توسعه سلاح های اتمی در این کشور ممانعت به عمل آورد.

XS
SM
MD
LG