لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۲۲

محمد مصطفایی خواستار تحریم مقامات ایران شد


محمد مصطفایی، وکیل سکینه محمدی آشتیانی در اسلو - ۸ اوت ۲۰۱۰
محمد مصطفایی، وکیل سکینه محمدی آشتیانی در اسلو - ۸ اوت ۲۰۱۰

این حقوقدان می گوید اتحادیه اروپا و سازمان ملل متحد باید سفرهای خارجی رهبران ایرانی را محدود کنند

محمد مصطفایی، حقوقدان و وکیل سکینه محمدی آشتیانی، زنی که در ایران محکوم به سنگسار شده است، می گوید اتحادیه اروپا و سازمان ملل متحد باید سفرهای خارجی رهبران ایرانی را محدود کنند. آقای مصطفایی گفته است این محدودیت ها باید به علت نقض حقوق بشر در ایران اعمال شود.

وی که از زمان خروجش از ایران در ماه ژوییه، در نروژ ساکن شده است، این اظهارات را روز پنجشنبه در کمیته فرعی حقوق بشر پارلمان اروپا در بروکسل، پایتخت بلژیک بیان کرد.

وی خواستار تحریم های سیاسی علیه ایران شد.اتحادیه اروپا و شماری از کشورها حکم سنگسار سکینه محمدی آشتیانی را محکوم کرده اند. مانوئل باروسو، رییس کمیسیون اروپا، شاخه اجرایی اتحادیه اروپا، این حکم سنگسار را وحشیانه خوانده است.

خانم آشتیانی، ۴۳ ساله و مادر دو فرزند، از سوی دو دادگاه مختلف در سال ۲۰۰۶در تبریز حکم اعدام دریافت کرد. حکم اول وی که اعدام با طناب دار است، بر اساس آنچه مشارکت او در قتل شوهرش عنوان شده صادر شده است. حکم سنگسار نیز بر اساس اتهام زنای محصنه صادر شده است. اما حکم اعدام او با طناب دار از سوی دادگاه تجدید نظر به ۱۰ سال حبس تغییر یافت.
غلامحسین محسنی اژه ای، سخنگوی قوه قضاییه و دادستان کل کشور، خبر صدور حکم سنگسار برای خانم آشتیانی را در یک کنفرانس خبری تایید کرد.

XS
SM
MD
LG