لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۴۸

نسل جدید موشک های دوربرد ایران


نسل جدید موشک های دوربرد ایران
نسل جدید موشک های دوربرد ایران

گزارش های برخی کارشناسان و منابع خبری حاکی از آن است که ایران تعداد کمی از موشک های بی – ام ۲۵ از کره شمالی خریده است. انتشار خبر انتقال ۱۹ موشک میان برد بی – ام ۲۵ به ایران به بحث های جدیدی در باره توانایی موشکی ایران در غرب دامن زده است. امّا تحلیلگران در مورد ارزیابی از اهداف ایران از دریافت این موشک ها هم نظر نیستند. سیستمی که از موشک های قدیمی آر ۲۷ روسیه نسخه برداری شده است.

«مایکل الِ مَن» از موسسه بین المللی مطالعات استراتژیک لندن معتقد است که «این نوع موشک ها به تازگی و برای اولین بار در معرض دید عموم گذارده شده و اطلاعات کمی درباره قابلیت های واقعی آن در دست است. موشکی که هرگز آزمایش نشده است.»

خبر خرید این موشک ها توسط جمهوری اسلامی ایران برای نخستین بار در مجله هفته هوانوردی و تکنولوژی فضایی منتشر شد. دیوید فوول هام سردبیر ارشد بخش نظامی این مجله می گوید «موشک های بی ام ۲۵ پیش بینی می شود بردی معادل ۳ تا ۴ هزار کیلومتر داشته و از سکوی پرتاب متحرک برای شلیک آن استفاده می شود.»

اگرچه برخی از تحلیلگران غربی ادعا می کنند که این موشک ها می تواند تهدید جدیدی علیه کشورهای اروپایی و کشورهای خاور میانه به شمار رود. اما آقای فوول هام معتقد است «هدف ایران از در اختیار گرفتن این موشک ها تحقیق و توسعه سیستم آن است و به نظرم این بخشی از برنامه های آزمایشی است. در واقع آنان در پی توسعۀ موشک هایی هستند که نه تنها بتواند به عنوان تهدیدی بشمار آید بلکه قابلیت حمل چاشنی بیشتری را داشته باشد.» سردبیر مجله هفته هوانوردی بر این باورست که ایران در نهایت در پی دستیابی به موشک های دوربرد است که توانایی تهدید مناطق بیشتری در جهان را داشته باشد.

بسیاری از تحلیگران می گویند کره شمالی در صدد تکمیل سیستم موشک دوربردی است که تاکنون آزمایش موفقی نداشته و انتظار می رود ایران می خواهد با استفاده از آن موشک های قاره پیمای شهاب نسل ۵ و ۶ را تولید کند. با این همه مایکل ال ِ مَن معتقد است که خرید موشک های بی ام ۲۵ یا آر ۲۷ از سوی تهران به منظور استفاده در امور فضایی باشد و نه اهداف استراتژیک.

XS
SM
MD
LG