لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۲۴

سخنان یک مقام امنیتی درباره حذف یارانه ها در ایران


بانک ها برای دریافت یارانه نقدی شهروندان و افزایش منابع مالی خود در رقابت هستند
بانک ها برای دریافت یارانه نقدی شهروندان و افزایش منابع مالی خود در رقابت هستند

قائم مقام وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی می گوید موسساتی موظف شده اند برای افساد و اخلال اقتصادی برنامه ریزی کنند

با نزدیک شدن به زمان اجرای حذف یارانه ها، یک مقام ارشد امنیتی جمهوری اسلامی ایران از تدارک برنامه ای «حساب شده» برای اخلال اقتصادی خبر داد. به گفته مجید علوی، قائم مقام وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی، موسساتی موظف شده اند برای «افساد و اخلال» اقتصادی برنامه ریزی کنند.

آقای علوی که در اجلاس سراسری شورای دستگاه نظارت کشور سخن می گفت، اضافه کرد «مهمترین راه پیشگری برای جلوگیری از فساد، مقابله با فساد کسانی است که به نوعی با نظام رابطه دارند.» قائم مقام وزارت اطلاعات در این رابطه به عملکرد احزاب و جریانات سیاسی، بدون نام بردن از آنها اشاره کرد.

اظهارات این مقام امنیتی در آستانه حذف یارانه ها در حالی بیان می شود که اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی روز سه شنبه اعلام کرد نیروی انتظامی فکر نمی کند اجرای طرح حذف یارانه ها، تبعات امنیتی داشته باشد.
وی در عین حال از آمادگی و پشتیبانی نیروی انتظامی برای اجرای این طرح خبر داد. به گفته فرمانده نیروی انتظامی «پلیس در زمینه اجرای طرح هدفمند کردن یارانه‌ها دغدغه‌هایی دارد تا اتفاقاتی مانند سهمیه بندی بنزین در کشور رخ ندهد و در این زمینه غافلگیر نشود.»

اشاره آقای احمدی مقدم به اعتراضات خیابانی است که در پی سهمیه بندی بنزین در ایران روی داد. اسماعیل احمدی مقدم همچنین اعلام کرد که هفته گذشته، برای «مشخص شدن وظایف نیروی انتظامی» در مورد طرح حذف یارانه ها، با محمود احمدی نژاد جلسه داشته است.

از سوی دیگر مهدی کروبی، رییس سابق مجلس شورای اسلامی و از سران مخالف دولت، در واکنش به سخنان برخی از مقامات که از احتمال وقوع «فتنه اقتصادی» در زمان اجرای طرح هدفمند سازی یارانه ها خبر داده اند، گفت: «ادعای فتنه اقتصادی مجوزی است برای سرکوب گسترده مردم در مقابل اعتراض به افزایش چشم گیر قیمت ها.»

به گفته آقای کروبی آنها «خودشان می دانند که چه مصیبت های اقتصادی در پیش دارند، می گویند فتنه اقتصادی در راه است.»

ایران سالانه حدود ١٠٠ میلیارد دلار هزینه یارانه ها می کند که حذف این یارانه ها، می تواند باعث افزایش چشمگیر قیمت اقلام ضروری برای مصرف کنندگان ایرانی شود.

XS
SM
MD
LG