لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۵۴

طرح سرمایه گذاری مشترک ایران و ترکیه برای تولید «خودروی اسلامی»


طرح سرمایه گذاری مشترک ایران و ترکیه برای تولید «خودروی اسلامی»
طرح سرمایه گذاری مشترک ایران و ترکیه برای تولید «خودروی اسلامی»

ایران خودرو قصد دارد برای طرح های سرمایه گذاری مشترک تولید خودرو با کارخانه خودروسازی ترکیه مذاکره کند.

بنا به گزارش رسانه های بین المللی، شرکت ایران خودرو قصد دارد برای سرمایه گذاری مشترک و اجرای پروژه ساخت خودرویی متمرکز بر خریداران کشورهای اسلامی، با شرکت خودروسازی ترکیه وارد گفت و گو شود.

میر جواد سلیمانی، معاون اجرایی ارشد توسعه کیفیت و محصول شرکت ایران خودرو در مصاحبه ای با تارنمای «بلومبرگ» گفته است: «برای آغاز مذاکرات ابتدایی، یک هیات اقتصادی و صنعتی طی دو هفته آینده به ایران سفر می کند و در صورت دستیابی به توافق، تولید یک خودروی اسلامی را آغاز خواهیم کرد».

آقای سلیمانی گفته است وزیر صنایع ترکیه در دیدار اخیر خود با معاون اول رئیس جمهوری در ایران مسئله احتمال همکاری برای سرمایه گذاری مشترک برای تولید خودرو را مطرح کرده بود.

ایران یکی از هشت کشور در حال توسعه یا «دی ٨» است. این گروه متشکل از کشورهای در حال توسعه ای ست که جمعیت بزرگی از مردم آن ها مسلمان هستند و یک ائتلاف اقتصادی تشکیل داده اند.

ایران، ترکیه، مصر، اندونزی، مالزی، نیجریه، بنگلادش و پاکستان اعضای گروه «دی ٨» هستند.

آقای سلیمانی خاطرنشان کرده است خودروی جدید «به طور خاص بازارهای کشورهای مسلمان» و «دی ٨» را هدف قرار می دهد و برای مصرف کنندگان این کشورها تولید می شود.

بنا به گزارش «بلومبرگ»، ایران در ابتدا قرار بود طرح سرمایه گذاری مشترکی را با «Proton Holdings Bhd»، شرکت خودروسازی دولتی مالزی اجرا کند اما این شرکت از این تصمیم صرف نظر کرده است.

بنا به گزارش « سازمان بین المللی تولیدکنندگان خودروی موتوری »، ایران در سال ٢٠٠٩، ١̷٣٩ میلیون خودرو، از جمله خودروهای تجاری تولید کرد و پس از کانادا، مکزیک، فرانسه و اسپانیا در رده دوازدهمین کشور تولید کننده خودرو در جهان قرار دارد.

ایران خودرو که بزرگترین شرکت خودروسازی دولتی ایران است، در سال ١٩٦٢ تاسیس شد. این شرکت با تولید سالانه هشتصد هزار خودرو، ٦٥ درصد بازار خودوری کشور را در اختیار دارد. درآمد سالانه صادرات خودروهای تولیدی ایران خودرو ١٢ میلیارد دلار تخمین زده شده است.

XS
SM
MD
LG