لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۵۶

هشدار جمهوری اسلامی در مورد ترویج ایران هراسی در کانادا


هشدار جمهوری اسلامی در مورد ترویج ایران هراسی در کانادا
هشدار جمهوری اسلامی در مورد ترویج ایران هراسی در کانادا

در شرایطی که نمایش فیلم بحث برانگیز «ایرانیوم» در مرکز ملی «کتابخانه و آرشیو» کانادا در صدر اخبار رسانه های این کشور قرار گرفته است، وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی در مورد رواج ایران هراسی در این کشور هشدار داد.

مستند شصت دقیقه ای «ایرانیوم» ساخته رافائل شور است که در مصاحبه با کارشناسان امور ایران و ناراضیان سیاسی ایرانی، به «سیاست های حکومت ایران از جمله پیگیری سلاح های اتمی و حمایت از گروه های تروریستی همچون حماس و حزب الله می پردازد و نسبت به تهدیدی که ایران متوجه جهان می کند، هشدار داده است».

در حالی که قرار بود مستند «ایرانیوم» به ابتکار «انجمن فیلم فکر آزاد»، روز ١٨ ژانویه در مرکز ملی «کتابخانه و آرشیو» کانادا در اتاوا به نمایش درآید، اما مقامات این مرکز ادعا کردند پس ار دریافت تماس های تهدیدآمیز از جانب سفارت جمهوری اسلامی در اتاوا تصمیم گرفتند نمایش این مستند را لغو کنند.

با وجود جنجال های خبری بسیاری که در پی لغو نمایش این فیلم در محافل سیاسی و مطبوعاتی کانادا پدید آمد، جیمز مور، وزیر میراث فرهنگی دولت فدرال دستور داد این فیلم در اسرع وقت در این مرکز نمایش داده شود.

پس از گذشت کمتر از دو روز از نمایش این فیلم در کانادا و اولین اکران آن در ایالات متحده، وزارت امور خارجه ایران روز پنج شنبه ( ۱۰ فوریه ) با انتشار بیانیه ای، نمایش این «فیلم ضد ایرانی در کانادا را محکوم کرد و در مورد تلاش های دولت کانادا برای ترویج ایران هراسی در این کشور غربی هشدار داد».

رامین مهمان پرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در این بیانیه نوشته است:«اکران این فیلم ضدایرانی در کانادا نمونه آشکار سیاست ایران هراسی است که اتاوا در پیش گرفته است.»

رسانه های کانادا در اواخر ماه ژانویه از ارسال یادداشت دیپلماتیک دولت فدرال کانادا و انتقاد شدید دولتمردان اتاوا از کارزار تهران برای لغو نمایش فیلم «ایرانیوم» خبر داده بودند.

اتاوا در بخشی از این یادداشت دیپلماتیک به دولتمردان تهران یادآوری کرده بود «کانادا یک کشور آزاد است و آزادی بیان، ارزش بنیادینی است که تحت هیچ شرایطی به خطر نخواهد افتاد».

آقای مهمان پرست در واکنشی نسبت به این اقدام، اظهارات وزیر میراث فرهنگی دولت کانادا را «بی اساس و خارج از نزاکت» خوانده و ابراز امیدواری کرده است افراد مطلع در کانادا این مقام دولت فدرال را با «ملزومات نزاکت دیپلماتیک» آشنا کنند. وی بار دیگر بر سیاست ایران هراسی دولت کانادا در قبال ایران تاکید کرده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفته است «بهانه احترام به آزادی بیان، به هیچ وجه ترویج نفرت را توجیه نمی کند».

وی افزوده است نمایش این فیلم، اولین و تنها نمونه « سیاست ایران هراسی و اسلام هراسی تحت حمایت دولت» در کانادا نخواهد بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی در کنفرانس مطبوعاتی اوایل هفته جاری خود تاکید کرده بود ساخت این فیلم «ناخرسندی کشورهای غربی خاصی از فعالیت های صلح آمیز ایران را اثبات می کند و آن ها به هر ابزاری متوسل می شوند تا از پیشرفت فعالیت های اتمی ایران پیشگیری کنند».

رامین مهمان پرست در بخشی از اظهارات خود به اقدام مرکز ملی «کتابخانه و آرشیو» کانادا برای مخالفت با برگزاری یک مراسم فرهنگی سفارت ایران در اتاوا اشاره کرده و گفته است همه دولت ها موظف هستند «از ترویج نفرت فرهنگی بین ملت ها پیشگیری کنند».

با وجود واکنش های خشمگین تهران نسبت به نمایش فیلم «ایرانیوم» انتقادهایی نسبت به محتوای این مستند مطرح شده است. برخی از ناظران سیاسی ساخت این فیلم را اقدامی با هدف جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح های اتمی و پیشبرد فعالیت های هسته ای این کشور ارزیابی کرده اند.

XS
SM
MD
LG