لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۵۳

دستور وزیر میراث فرهنگی برای نمایش فیلم بحث برانگیز «ایرانیوم» در کتابخانه ملی کانادا


دستور وزیر میراث فرهنگی برای نمایش فیلم بحث برانگیز «ایرانیوم» در کتابخانه ملی کانادا
دستور وزیر میراث فرهنگی برای نمایش فیلم بحث برانگیز «ایرانیوم» در کتابخانه ملی کانادا

در شرایطی که پس از گذشت یک هفته، خبر مربوط به تصمیم مرکز ملی «کتابخانه و آرشیو» در اتاوا برای لغو نمایش فیلم «ایرانیوم» هنوز در رسانه های این کشور مورد تحلیل قرار می گیرد، وزیر میراث فرهنگی دولت فدرال کانادا دستور نمایش این فیلم در این مرکز را صادر کرده است.

قرار بود فیلم مستند «ایرانیوم» به ابتکار «انجمن فیلم فکر آزاد»، سه شنبه شب ( ١٨ ژانویه ) در مرکز ملی «کتابخانه و آرشیو» کانادا در اتاوا به نمایش درآید، آما تصمیم مقامات مرکز ملی «کتابخانه و آرشیو» در اتاوا برای لغو نمایش این مستند جنجال های خبری بسیاری در رسانه های کشور پدید آورد.

مستند شصت دقیقه ای «ایرانیوم» ساخته رافائل شور است که در مصاحبه با کارشناسان امور ایران و ناراضیان سیاسی ایرانی، به «سیاست های حکومت ایران از جمله پیگیری سلاح های اتمی و حمایت از گروه های تروریستی همچون حماس و حزب الله می پردازد و نسبت به تهدیدی که ایران متوجه جهان می کند، هشدار داده است».

مقامات این مرکز دولتی گفته بودند پس از تهدید سفارت جمهوری اسلامی ایران در اتاوا به شکایت رسمی و اعتراض به اکران «ایرانیوم»، برای پیشگیری از خشونت احتمالی، نمایش این فیلم را لغو کردند.

یک روز پس از لغو نمایش فیلم «ایرانیوم» در کتابخانه ملی، جیمز مور، وزیر میراث فرهنگی دولت فدرال کانادا ضمن ابراز خشم بسیار نسبت به تصمیم مقامات این سازمان دولتی برای لغو نمایش این فیلم، دستور داد این مستند در اسرع وقت در این مرکز نمایش داده شود.

وزیر میراث فرهنگی دولت محافظه کار کانادا در بیانیه ای که به همین منظور منتشر کرد، نوشته است: « اصل آزادی بیان یکی از ستون های اصلی دموکراسی ما است. برای کانادا غیرقابل پذیرش است که سفارت ایران بخواهد به کانادا دیکته کند چه فیلمی در این کشور نمایش داده شود و یا نمایش چه فیلمی در کانادا لغو شود.»

وزیر میراث فرهنگی کانادا از تصمیم مقامات مرکز ملی «کتابخانه و آرشیو» ابراز تاسف و ناامیدی کرده و گفته بود «این که مقامات این مرکز به دلیل تهدید به اعمال خشونت، تسلیم شدند، بسیار ناامید کننده است».

روزنامه نشنال پست گزارش می دهد دولت فدرال کانادا با ارسال یک یادداشت دیپلماتیک به ایران، کارزار دولتمردان تهران برای لغو نمایش فیلم «ایرانیوم» را به باد انتقاد شدید گرفته است.

اتاوا در بخشی از این یادداشت دیپلماتیک به دولتمردان تهران یادآوری کرده است «کانادا یک کشور آزاد است و آزادی بیان ارزش بنیادینی است که تحت هیچ شرایطی به خطر نخواهد افتاد».

جیمز مور، وزیر میراث فرهنگی دولت فدرال در مصاحبه خود با «سی بی سی»، تلویزیون دولتی کانادا گفت اتاوا تسلیم هیچ فشاری نخواهد شد و ما ضمن تحقیق در مورد افرادی که این تهدیدها را مطرح کرده اند، این فیلم را با رعایت و محافظت از امنیت مردم، در مرکز ملی « کتابخانه و آرشیو» نمایش خواهیم داد.

فرد لیتوین، رئیس «انجمن فیلم فکر آزاد» درباره لغو نمایش این فیلم به درخواست سفارت ایران در اتاوا به شدت انتقاد کرد و تصمیم مقامات مرکز ملی «کتابخانه و آرشیو» را تسلیم در برابر تهدیدهای مقامات تهران در اتاوا و اقدام آن ها را بزدلانه خوانده و گفته است شگفت آور است که ما در پایتخت کانادا نمی توانیم فیلمی را نمایش دهیم که برای مقامات ایران برخورنده است. چطور تهران می تواند به اتاوا دیکته کند چه نوع فیلم هایی را می توان در پایتخت کانادا نمایش داد؟»

آقای لیتوین به روزنامه اتاوا سیتی زن گفته است: «گویی روحانیون حکومتی در ایران می توانند ارزشهای فرهنگی خود را به مردم کانادا تحمیل کنند. شگفت آور است که مقامات اتاوا لحظه ای در مورد حق آزادی بیان فکر نکردند.»

رسانه های کانادا به نقل از ناظران سیاسی نوشته اند اقدام اخیر سفارت جمهوری اسلامی در اتاوا در واکنش اتاوا نسبت به نمایش این فیلم از پافشاری دولتمردان دو کشور براقدامات تلافی جویانه و تیرگی روزافزون مناسبات بین تهران و اتاوا حکایت می کند.

لغو نمایش مستند «ایرانیوم» در یک مرکز دولتی در پایتخت کانادا مباحث بسیاری در مورد حوزه آزادی بیان و عقیده در این کشور مطرح کرده است و برخی از کارشناسان سیاسی و ناظران امنیتی نسبت به آسیب پذیر بودن نهادهای دولتی کانادا در برابر تهدید و اعمال فشار عوامل خارجی هشدار داده اند.

XS
SM
MD
LG