لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۱

پيترسون: رهبران کنونی ايران از دوران جنگ ايران و عراق هستند


سی امين سالگرد آغاز جنگ ايران و عراق رقم خورد. ميراث دوره ای که رهبران ايران از آن به عنوان «دفاع مقدس،» ياد می کنند، چيست؟ (گزارش ويديويی)

اسکات يپترسون، مولف کتاب «ايران، سفری فراسوی سرخط رسانه ها،» در گفتگو با صدای آمريکا از ميراث سياسی جنگ ايران و عراق می گويد.

صدمات جانی و مالی به ايران بی شمار بود. صدها هزار ايرانی در جنگ هشت ساله با عراق کشته و زخمی شدند و بر اساس برآورد مقام های جمهوری اسلامی، خسارات وارده به ايران طی جنگ، بالغ بر هزار ميليار دلار بوده است.

رهبران جمهوری اسلامی جنگ هشت ساله ايران و عراق را «دفاع مقدس» می نامند. مقام های ايرانی نه پايان جنگ، بلکه آغاز جنگ را هفته دفاع مقدس نام گذاری کرده اند و سالگرد آن را گرامی می دارند.

ميراث جنگ برای رهبران جمهوری اسلامی ايران چگونه تعريف شده است؟

اسکات پيترسن، خبرنگار روزنامه کريستين ساينس مانيتور، می گويد جنگ تنها تاثيری تخريبی بر مردم ايران نداشته است بلکه ۸ سال مقابله با عراق و کشورهای حامی بغداد بر فرهنگ سياسی رهبران ايران، تاثير عميقی داشته است.

پيترسن می گويد بسياری از کسانی که اکنون در ايران در قدرت هستند حضور فعالی در جنگ داشته اند و درسی که اين افراد از اين دوران گرفته اند فرهنگ مقاومت و خودکفايی بوده است.

صدام در جنگی که از آن بعنوان نبرد قادسيه ياد می کرد، حاميان زيادی داشت. اکثر کشورهای عرب حامی دولت بغداد بودند اما طرفداران ايران به تعداد انگشتان دو دست نمی رسيد.

خبرنگار روزنامه کريستين ساينس مانيتور می گويد رهبران ايران جنگ ۸ ساله را دفاع مقدس و جنگ تحميلی می نامند. تنهايی ايران در جنگ، تاثير عميقی برروحيه فرماندهان ايرانی داشته -- تاثيراتی که اکنون در نحوه عملکرد رهبران تهران در قبال قدرت های جهانی، قابل رؤيت است.

پيترسن معتقد است تجربه جنگ باعث شد رهبران ايران ابايی از انزوای سياسی نداشته باشند و عملکرد تهران در قبال مسائلی همچون برنامه اتمی که ايران را در تقابل با جامعه بين المللی قرار داده و کشور را به انزوا کشانده است، نشانگر اين روحيه است.

اسکات پيترسون که طی پانزده سال اخير بيش از ۳۰ بار به ايران سفر کرده است می گويد نکته قابل توجه آنست که مخالفان کنونی دولت در رهبری ايران نيز خود از نسل جنگ بوده و ميراث دار فرهنگی مشابه هستند.

پيترسون می گويد موسوی، نخست وزير دوران جنگ است و کروبی، رييس بنياد شهيد بوده است، و اين امر باعث می شود که اين رهبران از سابقه و وجهه ای انقلابی برخودار باشند. چنين پيش زمينه ای اين امکان را برای رهبران جنبش سبز فراهم می کند تا از همان ابزاری که حاکميت استفاده می کند بهره گيرند و به مبارزه با حاکميت بپردازند.

جنگ ايران و عراق پس از هشت سال و بدون پيروزی برای طرفين، با پذيرش قطعنامه ۵۹۸ شورای امنيت پايان يافت. آيت الله خمينی، پذيرش قطعنامه را به نوشيدن جام زهر، تشبيه کرد.

اکنون اما پس از گذشت ۲۲ سال از پايان جنگ، رهبران ايران همچنان از دوران دفاع مقدس سخن می گويند و اعتبار سياسی خود را در سوابق نظامی و مديريتی جنگ هشت ساله، جستجو می کنند.

XS
SM
MD
LG