لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۸

صالحی: قدرت های خارجی باید از عراق خارج شوند


صالحی: قدرت های خارجی باید از عراق خارج شوند
صالحی: قدرت های خارجی باید از عراق خارج شوند

علی اکبر صالحی سرپرست وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی به مقام های عراقی گفته است که قدرت های خارجی باید هرچه زودتر این کشور را ترک کنند.

رسانه های دولتی جمهوری اسلامی گزارش داده اند صالحی روز چهارشنبه در بغداد در کنفرانس خبری مشترکی با هوشیار زیباری وزیر امور خارجه عراق همچنین گفته است تهران به «تمامیت ارضی، ثبات و استقلال» پایبند است. ایرنا خبرگزاری دولتی ایران به نقل از صالحی نوشته است وی تصریح کرده که عراق می تواند استقلال خود را بدون حضور نیروهای خارجی تضمین کند.

ماموریت رزمی نیروهای آمریکایی مستقر در عراق که از سال ۲۰۰۳ و با ورود نیروهای ائتلاف به بغداد آغاز شده بود، ماه اوت سال گذشته به طور رسمی پایان یافت. هرچند هنوز نزدیک به ۵۰ هزار سرباز آمریکایی در عراق باقی مانده اند.

پرزیدنت اوباما می گوید تمام سربازان باید تا پایان سال جاری عراق را ترک کنند. صالحی برای گفتگو با مقام های عراقی در باره مناسبات دو جانبه و مسایل منطقه ای به بغداد سفر کرده است. منابع خبری گزارش داده اند که علی اکبر صالحی با نوری المالکی نخست وزیر و جلال طالبانی رییس جمهوری عراق نیز ملاقات خواهد کرد.«آصوات العراق» به نقل از زیباری می گوید تعیین خطوط مرزی بین دو کشور از جمله مسائلی بود که او با صالحی درمیان گذاشت. سفر صالحی به عراق در پی دیدار او با ابراهیم جعفری نخست وزیر سابق عراق ابراهیم جعفری در تهران صورت می گیرد. ایرنا می گوید صالحی به ابراهیم جعفری ابراهیم جعفری که یکی از اعضای ارشد پارلمان عراق است گفته که دولت متبوعش مبادلات بازرگانی ۷ میلیارد دلاری دو کشور، کافی نمی داند.

XS
SM
MD
LG