لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۵

در آستانه هدفمند کردن یارانه ها گرانی بيداد می کند


مهدی غضنفری، وزیر بازرگانی، در یک نشست خبری ضمن بیان این که قیمت نان با هدفمند کردن یارانه ها مطمئنا از آزاد پزها کم تر خواهد بود، از بسته حمایتی برای نان سنتی و تعیین جایزه برای صادرات برنج خبر داد و با جدی دانستن کاهش تولید گوشت قرمز گوسفندی گفت، تصمیم توزیع کوپن با کار گروه تحول اقتصادی است.

وزیر بازرگانی در پاسخ به خبرنگار خبرگزاری فارس در خصوص این که آیا آزاد شدن یارانه آرد حامل های انرژی بر قیمت نان سنتی خواهد افزود اظهار داشت، در طرح هدفمند کردن یارانه ها علاوه بر نان صنعتی برای نان سنتی هم بسته حمایتی در نظر گرفته شده است. وزیر بازرگانی پیش بینی کرد قیمت آرد نان آزاد پز ۱۰۰ تا ۱۵۰ تومان ارزان تر از حالت فعلی باشد.

این سخنان در حالی بیان می شود که خبرگزاری کار ایران (ایلنا) در گزارشی با عنوان «قیمت ها هنوز سر به راه نشده اند» اعلام کرد، قیمت چای خارجی در بازار با افزایش ۱۰ درصدی مواجه شده، شکر بین ۱۲۰ تا ۱۵۰ تومان گران تر شده و برنج داخلی نیز بین ۵ تا ۱۰ درصد با افزایش قیمت روبرو شده است. بر اساس این گزارش قیمت گوشت قرمز در سطح شهر با نوسان همراه بوده است و بعضا با افزایش قیمت مواجه شده است.

نرخ حبوبات نیز به طور متوسط ۱۰۰ تومان در هر کیلو افزایش داشته است.

با وجود آن که پیش از این، وزیر بازرگانی طبق سنت هر ساله از تنظیم بازار مواد خوراکی در ماه رمضان سخن گفته بود، به گزارش خبرگزاری کار ایران ( ایلنا ) افزایش قیمت اقلام خوراکی در سطح شهر گویای ناکارآمدی تنظیم بازار از سوی برنامه ریزان بوده است.

هم زمان با نشست خبری وزیر بازرگانی الیاس نادران، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی و نماینده تهران، در گفت و گو با پایگاه خبری جهان نیوز، از نگرانی خود برای اجرای بی محابای هدفمند کردن یارانه ها به وسیله دولت سخن گفت.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، با بیان این که اجرای هدفمند سازی یارانه ها، تورم به سرعت خود را نشان می دهد، اظهار داشت، دولت قصد دارد با افزایش پرداختی یارانه نقدی، آثار منفی و عوارض تورمی این سیاست را کم کند.

هر چند از دید این نمانیده مجلس، این تصمیم آثار تورمی را بیش تر می کند.

روزنامه جهان صنعت به هدفمند کردن یارانه ها و تحریم های بین المللی که پیش روی بازار سهام و اوراق بهادار تهران است اشاره کرده، و با گفت و گو با اقبال نیا، کارشناس بازار سرمایه، به این نتیجه گیری رسیده است، که در زمینه پیش بینی وضعیت آینده بازار سرمایه کشور این دو مورد باید مد نظر قرار گیرد.

XS
SM
MD
LG